Ogród, Porady

Jak przycinać trawy ozdobne

Redakcja

Redakcja

Trawy ozdobne już od paru ładnych lat goszczą w naszych ogrodach i na równi z bylinami zdobią rabatki. Ich piękne pióropusze liści oraz kolorowe wiechy mają w sobie coś niesamowitego. Oto kilka porad jak się nimi zajmować, aby pięknie rosły.

Wiosenne cięcie traw ozdobnych

Źdźbła traw zostawiamy aż do wiosny. Przez okres zimy pełnią one naturalną ochronę dla kępy przed mrozem. Natomiast termin cięcia traw należy wybrać odpowiednio wcześnie, jeszcze przed ruszeniem wegetacji. Jest to bardzo ważne, bo w przeciwnym wypadku tnąc zbyt późno możemy uszkodzić młode źdźbła traw.

Jakie narzędzia wybrać do cięcia traw

Wybór narzędzi jest tu kwestią kluczową. Małe trawy możemy przyciąć nawet zwykłym sekatorem. Jednak kiedy jest więcej kęp, warto zaopatrzyć się w specjalne nożyce. Są one szczególnie przydatne jeśli mamy trawy ozdobne wysokie o zwartych kępach.

Jak tniemy trawy

Każdą kępę należy przyciąć za pomocą nożyc albo sekatora na wysokości 2-3 cm. Robimy to wydzielając po kilka źdźbeł mieszczących się pewnie w dłoni i tniemy, najniżej jak się da. Jeśli zobaczymy już świeże odrosty, staramy się tak wydzielać trawę aby nie skrócić zielonych pędów.

Takie źdźbła suche traw możemy z powodzeniem wykorzystać jako ściółkę na rabatach albo wyrzucić na kompost. Oczywiście wcześniej należy je rozdrobnić. Wystarczy na takie około 15 cm kawałki.

Zabiegi pielęgnacyjne po cięciu

Przeprowadzone dobrze cięcie pokazuje nam jak wygląda kępa trawy. Jeśli za bardzo się rozrosła możemy ją rozsadzić. Także stare kępy, które już latem nie wyglądają tak efektownie warto jest odmłodzić.

Nawożenie

Pierwsze nawożenie traw ozdobnych wykonuje się po przycięciu. Dawka nawozu na start powinna wynosić około 1/2 całej rocznej ilości. Nawóz rozsypujemy wokół kępy i delikatnie mieszamy z górną warstwą gleby. Do nawożenia możemy wykorzystać zarówno nawozy naturalne jak kompost czy obornik, jak i nawozy syntetyczne.

Trawy ozdobne rewelacyjnie wyglądają w połączeniu z bylinami kwitnącymi. Z wysokich gatunków można tworzyć piękne sezonowe żywopłoty oraz tła dla roślin niższych. Oprócz tego trawy można wykorzystywać do nasadzenia obok przydomowej oczyszczalni ścieków, szczególnie nadają się do tego wysokie i wilgociolubne gatunki.

1 Comments

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.