Praca

Praca na wysokości wewnątrz budynku – jaki sprzęt można wykorzystywać?

Redakcja

Redakcja

Praca na wysokości niesie za sobą wiele zagrożeń. Aby zapewnić pracownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa, konieczne jest stosowanie specjalistycznego sprzętu. Jakie akcesoria i maszyny są wykorzystywane podczas wykonywania zadań na wysokości?

Sprzęt do pracy wysokości

Podczas pracy na wysokości wykorzystuje się różne akcesoria. Mają one za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo, zapobiegając upadkom. Jeśli już dojdzie do wypadnięcia pracownika przez barierki, zastosowany osprzęt powinien zminimalizować lub całkowicie wyeliminować negatywne konsekwencje tego zdarzenia. To, jakie akcesoria muszą być wykorzystywane podczas pracy na wysokości, warunkują obowiązujące przepisy.

Praca na wysokości a BHP

Zgodnie z przepisami BHP pracownicy powinni zostać wyposażeni w szelki bezpieczeństwa, które mają odpowiednie certyfikaty. Takie produkty muszą również przechodzić regularne przeglądy, przeprowadzane przez osoby wyznaczone przez Urząd Doboru Technicznego. Inne elementy wyposażenia ekip pracujących na wysokości to:

  • zaczep kotwiczący,
  • urządzenie samozaciskowe,
  • pozioma lina kotwicząca.

Maszyny do pracy na wysokości

Prace na wysokości można wykonywać z wykorzystaniem różnych maszyn. Najczęściej są to podnośniki zakończone koszem. W jego wnętrzu niekiedy może znaleźć się nawet kilku pracowników – w zależności od wielkości i udźwigu danego urządzenia. Kosze są zabezpieczone specjalnymi barierkami, które minimalizują ryzyko upadku ze znacznej wysokości.

Podnośniki dzielą się na te przegubowe, teleskopowe i nożycowe. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy przede wszystkim od tego, do czego ma być wykorzystany. Poszczególne modele podnośników mogą mieć różną wysokość i udźwig.

Inne konstrukcje do pracy na wysokości

Prace na wysokości można wykonywać również z poziomu rusztowania i drabiny. Zadania realizowane z poziomu takich konstrukcji są zaliczane do tych niebezpiecznych, wymagających stosowania specjalnego osprzętu ochronnego.

Rusztowania i drabiny nie sprawdzą się w każdej sytuacji. Stawianie konstrukcji aluminiowych często trwa nawet kilka godzin i musi odbywać się pod okiem uprawnionej osoby. Drabiny są natomiast mało stabilne. Z tego powodu w wielu miejscach wykorzystuje się podnośniki, które są znacznie bardziej uniwersalne – informuje specjalista z firmy Gizo oferującej podnośniki na sprzedaż i wynajem.

Podnośniki do pracy na wysokości wewnątrz obiektu

Praca na wysokości wewnątrz budynku

Podnośniki wykorzystywane wewnątrz obiektów to modele dość kompaktowe. Najczęściej w takich miejscach stosuje się zwyżki nożycowe, które można łatwo złożyć, by przejechać nimi przez bramę garażową. W niektórych miejscach używa się też sprzętu na gąsienicach.

Napęd urządzeń do pracy na wysokości w budynku

W budynku możliwe jest zastosowanie jedynie podnośników z napędem elektrycznym. Wynika to z faktu, że modele spalinowe generują szkodliwe zanieczyszczenia. Ich stężenie może okazać się niebezpieczne dla zdrowia nawet w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Współczesne podnośniki elektryczne są projektowane w taki sposób, by mogły pracować przez wiele godzin bez konieczności ponownego ładowania. Zwykle mają też kompaktowe wymiary stworzone z myślą o działaniu w pomieszczeniu.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.