Porady, Praca

Zawód, w którym pracujemy z dziećmi

Redakcja

Redakcja

Przed niektórymi grupami zawodowymi stoi o wiele większe wyzwanie niż przed resztą społeczeństwa. Jednym z najistotniejszych funkcji w kształtowaniu społeczeństwa pełni nauczyciel, a zwłaszcza przedszkolny.

Chęć odkrywania świata, a rola nauczyciela

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że nauczyciel to nie tylko zawód, w którym pracuje się z dziećmi, ale to też ogromna odpowiedzialność. Spędzając tak dużo czasu z młodym pokoleniem, ta grupa zawodowa ma ogromny wpływ, a także potencjał, na budowanie podstaw świadomego społeczeństwa. Im prędzej sobie to uświadomimy, tym większy wpływ będziemy mieć na to, jakich umiejętności i postaw nauczą się nasze dzieci.

Rola rodziców ogranicza się tylko do odprowadzania dziecka do placówki

Podtytuł może trochę kontrowersyjny, ale zwraca uwagę na fakt, który dzieje się co dzień, na każdym kroku, w każdym praktycznie przedszkolu. Pracujący w różnych zawodach, wykonujący różne funkcje w społeczeństwie, rodzice odstawiają dzieci do grupy i idą w swoją stronę. Niby po to jest to przedszkole, ale… tak jakby zapominamy, że to nie tylko my mamy zarabiać pieniądze. Nasze dzieci też będą musiały w przyszłości iść do pracy, podejmować decyzje, wybrać zawód, budować firmy, prowadzić interesy.

Praca w grupie

Grupę przedszkolną tworzą rodzice, ich dzieci i opiekunki. To jest mały ekosystem, jakkolwiek na to nie patrzeć, my – rodzice też do niego należymy. Brak naszej w nim aktywności, to sygnał dla dziecka o niespójności i braku przynależności do danej grupy. Jak to zmienić? Nie trzeba naprawdę żadnego nakładu pieniędzy, wystarczy godzina raz w miesiącu na spędzenie czasu, w którym pracując z dziećmi w przedszkolu, zorganizujemy ciekawe zajęcia o naszym zawodzie. Pewnie wielu z Was powie, że moja praca jest monotonna. Dobry argument nie jest zły, ale bądźmy realistami, po prostu zniechęcenie życiem podsuwa nam takie teksty. Jeśli my tego nie przeskoczymy to nasze dzieci wezmą przykład z nas – żyjmy więc tak, jakbyśmy chcieli.

Praca z dziećmi to nie nauczanie, a umożliwianie

Nurty społeczne i naleciałości światopoglądowe z ubiegłych dekad nastawiły nas na regułki, które stanowią podstawę w nauce. Jak się potem okazało, nie jest to ścieżka, która prowadzi daleko. Dlatego też wobec tego obecnie pedagodzy przedszkolni mają wolną rękę w wyborze zajęć aktywności. Mają oni za zadanie rozwijać konkretne umiejętności, budować postawę akceptacji służącej również do zrównoważonego dalszego rozwoju i kształtowaniu właściwych postaw. To też ten etap, na którym pracujemy z dziećmi nad poznaniem i rozwojem wrodzonych predyspozycji do konkretnych zajęć, czynności, dziedzin.

Dziewczynka grająca na gitarze
pixabay.com

Wychowanie dziecka odpowiedzialnego i zaradnego

Najcięższa praca polega na tym, aby wyłapać predyspozycje i umożliwić oraz zachęcić dziecko do rozwoju tych umiejętności. Jest to trudne zadanie, dlatego też ważna jest dobra komunikacja z rodzicami i ich zaangażowanie. Ułatwienie stanowi też wolność w wyborze form aktywności. Pozwala to na dobranie odpowiednich zajęć dla dzieci.

Otaczające emocje kształtują nasze dzieci

Rodzicielstwo to nie tylko samo „zarabianie na chleb”. Z drugiej strony doświadczenie uczy nas, że jak nie kupimy tego czy tamtego, to nasze życie będzie „gorsze”. Zapominamy o tym, że to są nasze odczucia, emocje, które dziecko chłonie jak gąbka. Uczy się, że o jego wartości świadczy to, co posiada. Nasze wzajemne relacje, a także w stosunku do dziecka kształtują jego inteligencje emocjonalną. Budują poczucie własnej wartości, co ma szczególne znaczenie właśnie w przyszłym rozwoju, pewności siebie, wykształcaniu cech przywódczych. Życie to strategia, podejmujemy działania, które mają skutki w bliskim czasie, średniofalowe jak i długofalowe.

Wspomniano wcześniej o szczególnej roli jaka ciąży na nauczycielach. Często ich poświęcenie, ale też cele nie do końca są zrozumiałe przez rodziców. Znaczenie w tym wypadku ma właśnie dobry dialog, który powinien być budowany obustronnie. Tu nie tylko przedszkole ma swoją rolę do odegrania, ale też rodzice. Wiadomo, pracujący na etacie z dziećmi nie mają za zadanie równoległe wychowywanie rodziców. Inicjatywa powinna wyjść z obu stron.

Źródła:

  • Nauczyciel przedszkola w świetle teorii i praktyki pedagogicznej, Nowak
  • Edukacja przedszkolna, pod red. A. Brzezińska, Warszawa 2014
  • Rola rodziny, nauczyciela i przedszkola w kształtowaniu postaw dzieci na podstawie badań ewaluacyjnych, M. Broda, Edukacyjna Analiza Transakcyjna nr6/2017

2 Comments

  1. opieka rodziców i ich wychowanie to podstawa. Nigdy przedszkole i opiekunowie nie wychowają dziecka tak jak zrobić powinni to rodzice

  2. Praca z dziećmi jest niesamowicie ciężką i odpowiedzialną pracą, gdyż wychowuje się przyszłe pokolenie! Niekiedy dzieci więcej czasu spędzają z nauczycielami, niż z rodzicami.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.