Uniwersytecki System Obsługi Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – USOS UJ – to podstawowy system obsługi całego toku studiów wszystkich studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. O tym, co oferuje i jak się nim posługiwać, dowiecie się z naszego artykułu.
Czym jest USOS UJ?
USOS UJ to dziekanatowy system obsługujący cały proces nauczania na uczelniach wyższych. W tym konkretnym przypadku mówimy o systemie USOS działającym na Uniwersytecie Jagiellońskim. USOS UJ:
- przechowuje wszelkie dane osobowe studentów,
- informacje związane z przedmiotami,
- umożliwia zapisy na studia,
- daje możliwość wpisywania ocen wykładowcom, a studentom szansę wglądu do nich.
Dostęp do USOS UJ posiadają pracownicy dziekanatów oraz sekretariatów.
Internetowa strona USOS UJ

Internetową częścią USOS UJ, która przeznaczona jest dla pracowników oraz studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest USOSweb. Pozwala on na swobodny i niezwykle prosty dostęp do większości danych USOS UJ za pomocą wyszukiwarki internetowej. Wszelkie dane dostępne w internetowej części systemu USOS UJ aktualizowane są raz na dobę – najczęściej około godziny 5:00 rano.
Podstawowe funkcje USOS UJ
System USOS UJ spełnia wiele istotnych funkcji. Do podstawowych zaliczyć można:
- Katalogi programów, osób, jednostek i przedmiotów, które umożliwiają przeglądanie ofert przedmiotów dostępnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, sprawdzanie terminów zajęć, czy dyżurów poszczególnych pracowników.
- Plany zajęć – studenci, którzy zapisani są do poszczególnych grup zajęciowych i na różne przedmioty mają możliwość wglądu do swojego planu zajęć w internetowej części USOSweb. Plan zajęć prezentuje całotygodniową rozpiskę ćwiczeń i wykładów.
- Zapisy na przedmioty – to jedna z niezwykle istotnych, lecz nie do końca lubianych przez studentów, funkcji. Ta opcja pozwala na przeprowadzanie wirtualnych zapisów na poszczególne przedmioty tak obowiązkowe, jak i dodatkowe. Jednak minusem jest fakt, że dokonać tego trzeba w wyznaczonym przez poszczególne jednostki terminach, a zapisy dokonywane są na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”.
- Zapisy na egzaminy – ta funkcja umożliwia rejestrację na egzaminy w wybranym terminie.
- Podpinanie przedmiotów – jest to o tyle konieczne, że aby poszczególne przedmioty zastały zaliczone do programu studiów studenta, muszą zostać „podpięte” w odpowiednim czasie pod konkretny rok programowy. Zdarza się, że studenci o tym zapominają. Jednak w takiej sytuacji warto napisać podanie do właściwego dziekanatu, a pracownicy takiej jednostki bardzo często dokonują takiego podpięcia za studenta.
- Oceny – możliwość przeglądania uzyskanych ocen. Wykładowcy mają obowiązek wprowadzania ocen do USOS UJ, a studenci swobodnie zobaczyć mogą jaką ocenę otrzymali z danego przedmiotu.
- Stypendia – USOS UJ umożliwia sprawdzanie informacji dotyczących stypendiów.
- Płatności – każdy ze studentów otrzymuje swój osobisty numer konta do wpłat, a system USOS UJ obsługuje naliczanie wszelkich opłat – czy to za legitymację, studia, czy powtarzanie przedmiotu lub roku.
- Ankiety – studenci mają możliwość ocenienia wykładowców prowadzących zajęcia. Z kolei władze uczelni mają obowiązek analizowania wyników ankiet z systemu USOS UJ.
Podsumowując informacje o USOS UJ
Działanie poszczególnych funkcji USOS UJ uzależnione jest od jednostek i władz uniwersyteckich. Niektóre korzystają z wszystkich dostępnych opcji, inne nie.
Bez wątpienia jednak cały system jest wygodną opcją i sporo ułatwił – chociażby zlikwidowano papierowe indeksy, z którymi non stop studenci musieli „biegać” do wykładowców po wpisanie oceny.
Przeczytaj więcej o USOS UJ.
Źródło:
A ja cały czas nie śpię bo odświeżam USOSa…