Porady

USOS UJ – pierwsze kroki w obsłudze

Redakcja

Redakcja

Uniwersytecki System Obsługi Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – USOS UJ – to podstawowy system obsługi całego toku studiów wszystkich studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. O tym, co oferuje i jak się nim posługiwać, dowiecie się z naszego artykułu.

Czym jest USOS UJ?

USOS UJ to dziekanatowy system obsługujący cały proces nauczania na uczelniach wyższych. W tym konkretnym przypadku mówimy o systemie USOS działającym na Uniwersytecie Jagiellońskim. USOS UJ:

 • przechowuje wszelkie dane osobowe studentów,
 • informacje związane z przedmiotami,
 • umożliwia zapisy na studia,
 • daje możliwość wpisywania ocen wykładowcom, a studentom szansę wglądu do nich.

Dostęp do USOS UJ posiadają pracownicy dziekanatów oraz sekretariatów.

Internetowa strona USOS UJ

Źródło: pexels.com

Internetową częścią USOS UJ, która przeznaczona jest dla pracowników oraz studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest USOSweb. Pozwala on na swobodny i niezwykle prosty dostęp do większości danych USOS UJ za pomocą wyszukiwarki internetowej. Wszelkie dane dostępne w internetowej części systemu USOS UJ aktualizowane są raz na dobę – najczęściej około godziny 5:00 rano.

Podstawowe funkcje USOS UJ

System USOS UJ spełnia wiele istotnych funkcji. Do podstawowych zaliczyć można:

 • Katalogi programów, osób, jednostek i przedmiotów, które umożliwiają przeglądanie ofert przedmiotów dostępnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, sprawdzanie terminów zajęć, czy dyżurów poszczególnych pracowników.
 • Plany zajęćstudenci, którzy zapisani są do poszczególnych grup zajęciowych i na różne przedmioty mają możliwość wglądu do swojego planu zajęć w internetowej części USOSweb. Plan zajęć prezentuje całotygodniową rozpiskę ćwiczeń i wykładów.
 • Zapisy na przedmioty – to jedna z niezwykle istotnych, lecz nie do końca lubianych przez studentów, funkcji. Ta opcja pozwala na przeprowadzanie wirtualnych zapisów na poszczególne przedmioty tak obowiązkowe, jak i dodatkowe. Jednak minusem jest fakt, że dokonać tego trzeba w wyznaczonym przez poszczególne jednostki terminach, a zapisy dokonywane są na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”.
 • Zapisy na egzaminy – ta funkcja umożliwia rejestrację na egzaminy w wybranym terminie.
 • Podpinanie przedmiotów – jest to o tyle konieczne, że aby poszczególne przedmioty zastały zaliczone do programu studiów studenta, muszą zostać „podpięte” w odpowiednim czasie pod konkretny rok programowy. Zdarza się, że studenci o tym zapominają. Jednak w takiej sytuacji warto napisać podanie do właściwego dziekanatu, a pracownicy takiej jednostki bardzo często dokonują takiego podpięcia za studenta.
 • Oceny – możliwość przeglądania uzyskanych ocen. Wykładowcy mają obowiązek wprowadzania ocen do USOS UJ, a studenci swobodnie zobaczyć mogą jaką ocenę otrzymali z danego przedmiotu.
 • Stypendia – USOS UJ umożliwia sprawdzanie informacji dotyczących stypendiów.
 • Płatności – każdy ze studentów otrzymuje swój osobisty numer konta do wpłat, a system USOS UJ obsługuje naliczanie wszelkich opłat – czy to za legitymację, studia, czy powtarzanie przedmiotu lub roku.
 • Ankiety – studenci mają możliwość ocenienia wykładowców prowadzących zajęcia. Z kolei władze uczelni mają obowiązek analizowania wyników ankiet z systemu USOS UJ.

Podsumowując informacje o USOS UJ

Działanie poszczególnych funkcji USOS UJ uzależnione jest od jednostek i władz uniwersyteckich. Niektóre korzystają z wszystkich dostępnych opcji, inne nie.

Bez wątpienia jednak cały system jest wygodną opcją i sporo ułatwił – chociażby zlikwidowano papierowe indeksy, z którymi non stop studenci musieli „biegać” do wykładowców po wpisanie oceny.

Przeczytaj więcej o USOS UJ.

Źródło:

1 Comments

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.