Porady

Rodzaj dachu a koszt budowy domu

Redakcja

Redakcja

Wybierając projekt domu z katalogu gotowych projektów, skupiamy się na wielu aspektach, poczynając od kwestii wizualnej, przez powierzchnię budynku, jego kształt czy wreszcie zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Czasem zapominamy jednak o tym, jak bardzo kształt dachu może wpłynąć na wysokość kosztów budowy domu.

Jak różnią się ceny poszczególnych rodzajów dachów?

Szukając ekonomicznego rozwiązania warto rozważyć dach dwuspadowy. To bez wątpienia najtańsza konstrukcja. Wynika to z faktu, że dachy tego rodzaju wymagają stosunkowo prostego układu konstrukcji więźby dachowej. Zastosowanie dachu czterospadowego na budynku o tej samej powierzchni może znacznie podnieść koszty budowy dachu, przy dodatkowych lukarnach nawet  dwukrotnie. Wynika to zarówno ze zwiększonego zużycia materiałów, jak i bardziej skomplikowanej konstrukcji. Jeśli zdecydujemy się na wybór stropodachu, czyli dachu płaskiego, powinniśmy się liczyć z kosztami porównywalnymi lub nieznacznie wyższymi niż w przypadku dachu dwuspadowego.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że bardzo istotnym czynnikiem mającym wpływ na koszt realizacji zadaszenia budynku jest skomplikowanie jego konstrukcji, wynikające z zastosowania elementów dodatkowych takich jak lukarny, wykusze oraz mansardy. Warto również pamiętać, że im prostsza konstrukcja dachu, tym mniejsze ryzyko występowania tak zwanych mostków termicznych, a co za tym idzie mniejsze koszty eksploatacji budynku. Koszt realizacji może być również zależny od zastosowania okien dachowych, które jednak mogą znacząco wpływać na doświetlenie pomieszczeń. Podsumowując – najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeżeli myślimy o kosztach, jest budynek na planie prostokąta, przekryty dachem dwuspadowym, najlepiej z oknami poddasza zaprojektowanymi w ścianach szczytowych budynku.

Kąt nachylenia dachu spadzistego

Chociaż większość z nas o tym nie pomyśli, na koszt budowy dachu dwu- lub wielospadowego, znacząco wpływa kąt jego nachylenia. Kąt nachylenia bezpośrednio powiązany jest z koniecznością zastosowania konkretnej konstrukcji więźby dachowej. Zwiększenie kąta nachylenia dachu z 25 do 45 stopni może znacząco podnieść koszt jego budowy. Pod tym względem projekty domów nie mogą być jednak wybierane wyłącznie w zależności od naszych preferencji, ale muszą być zgodne z zapisami MPZP lub decyzją o warunkach zabudowy.

Materiały budowlane do budowy dachu

Na konstrukcję dachu składają się elementy nośne, czyli więźba dachowa, gdy mówimy o dachach spadzistych lub strop, jeśli mówimy o dachach płaskich, warstwy izolacji oraz pokrycie dachowe. Najdroższym materiałem na pokrycie dachowe jest dachówka ceramiczna. Jednak mimo tego, że jest ona droga w zakupie, wykazuje się bardzo wysoką trwałością, jest wykonana z materiałów naturalnych oraz dobrze odprowadza wodę, co łącznie wpływa na czas jej przetrwania nawet do 100 lat. Tańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie, wizualnie przypominającej dachówkę ceramiczną, blachodachówki. Jej minusem może być jednak konieczność odnawiania powierzchni po kilkunastu latach użytkowania oraz wymiany po kilkudziesięciu latach od montażu.Na dachach płaskich najczęściej stosuje się papę.

Każdy z wymienionych rodzajów dachu, który możemy wybrać na etapie wyboru projektu domu, ma swoje wady i zalety. Niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzemy, ważne jest, by zastosować materiały jak najwyższej jakości oraz zatrudnić profesjonalną ekipę dekarską.

Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Tekst sponsorowany: MURATOR – nowoczesne projekty domów – projekty.muratordom.pl

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.