Dom

Czy rolety zewnętrzne do okien dachowych są konieczne?

Redakcja

Redakcja

Rolety zewnętrzne większości osób kojarzą się z roletami w oknach pionowych, w elewacji domu. Warto jednak wyjaśnić, że rolety zewnętrzne dostępne są także w opcji do okien dachowych, choć są one rzadziej spotykane od tych wcześniej wymienionych. Jeśli masz mieszkanie na poddaszu lub budynek z poddaszem użytkowym, w którym znajdują się uchylne okna dachowe, ten artykuł powinien Cię zainteresować. Dowiesz się z niego wszystkiego, co ważne na temat takich rolet, łącznie z tym, czy inwestycja w nie jest uzasadniona.

Jak zbudowane są rolety zewnętrzne do okien dachowych?

Na początek wyjaśnijmy, że istnieją dwa podstawowe modele takich rolet:

Nas interesuje oczywiście ten drugi rodzaj. Rolety tego typu składają się z kilku podstawowych elementów, w tym: prowadnic, kasety oraz samej rolety złożonej z wielu połączonych ze sobą listewek. Listewki to ten sam profil, z którego wykonuje się rolety pionowe. Wewnątrz nich znajduje się specjalna pianka bezfreonowa, stanowiąca dodatkowy izolator termiczny. Aluminiowe listewki rolet malowane są proszkowo na jeden ze standardowych kolorów, w tym antracyt, szary, biały i beżowy oraz brązowy. Możliwe także jest zamówienie rolet w indywidualnie dobranym kolorze, co ma sens np. przy niestandardowym kolorze dachu.

Sterowanie zewnętrznymi roletami w oknach dachowych

Podobnie jak w przypadku pionowych rolet okiennych, również te w oknach dachowych mogą być sterowane ręcznie, przy pomocy linki lub elektrycznie, wykorzystując silnik umieszczony w kasecie i przycisk ścienny lub pilot zdalnego sterowania. Z pewnością najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest sterowanie elektryczne, zwłaszcza przy wysoko położonych w połaci oknach. Jeżeli jednak nie ma możliwości wykonania instalacji elektrycznej, pozostaje klasyczne rozwiązanie ze sznurkiem. Różnica w cenie pomiędzy roletami manualnymi i elektrycznymi to zwykle 200 do 300 złotych na jednej sztuce rolet.

Zabezpieczenia w roletach elektrycznych

Aby nie doszło do uszkodzenia rolety podczas jej rozwijania przy otwartym oknie, są one wyposażone w specjalne czujniki zderzeniowe. W momencie wykrycia przeszkody, silnik jest automatycznie wyłączany, by nie doszło do jego zniszczenia lub wykrzywienia listw rolety. Jest to bardzo polecane przez nas zabezpieczenie, które przydaje się także zimą, gdy rolety mogą być oblodzone i ich otwieranie za wszelką cenę jest niepolecane.

Czy należy inwestować w rolety zewnętrzne do okien dachowych?

Naszym zdaniem jak najbardziej tak, szczególnie w tych przypadkach, które wymieniamy poniżej.

  • Okna skierowane na południe lub zachód. To właśnie z tych kierunków najmocniej operuje słońce, nagrzewając pomieszczenia na poddaszu. Rolety zewnętrzne na oknach dachowych doskonale izolują od wysokiej temperatury, nie dopuszczając promieni do środka pomieszczeń. W odróżnieniu od rolet wewnętrznych, są one zatrzymywane na zewnątrz okna, co pozwala obniżyć temperaturę na poddaszu nawet o 5 do 7 stopni Celsjusza. Rolety zewnętrzne w wielu przypadkach są rozwiązaniem lepszym od klimatyzacji, zwłaszcza jeśli jesteś wrażliwy na duże wahania temperatur.
  • Izolacja akustyczna. Nawet przez zamknięte okna dachowe, do środka mieszkania mogą dostawać się niechciane dźwięki w postaci hałasu z ulicy, przelatujących samolotów czy odgłosów zabawy dzieci na podwórku. Rolety zewnętrzne tłumią także dźwięk kropel deszczu uderzającego o szybę.
  • Zaciemnienie. Jeśli nie możesz zasnąć w jasnych pomieszczeniach, to rolety zewnętrzne do okien dachowych są właśnie dla Ciebie. Gwarantują Ci one 100-procentowe zaciemnienie pomieszczeń o każdej porze dnia i nocy.
  • Ochrona przed gradem. Szyby montowane w oknach dachowych mają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, co jednak nie oznacza, że nie mogą być uszkodzone przez silny grad. Rolety zewnętrzne stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed takimi szkodami. Wymiana uszkodzonej rolety jest szybsza i tańsza niż wymiana okna dachowego z rozbitą szybą.

Czy ryzykujemy brakiem rolet w oknach dachowych?

Oczywiście przez długie lata miliony osób użytkowały okna dachowe pozbawione rolet zewnętrznych, których po prostu nie było. Czy da się bez nich mieszkać na poddaszu? Oczywiście, że tak. Niezaprzeczalny jest jednak fakt, że rolety znacznie podwyższają komfort użytkowania takich pomieszczeń, ułatwiając utrzymywanie w nich optymalnej temperatury i zapewniając dogodne warunki do pracy i odpoczynku. Trzeba również dodać, że i sam montaż rolet zewnętrznych jest szybki i bezproblemowy oraz bezpieczny dla okien drewnianych. Stosowane w tym celu elementy montażowe wyposażone są w uszczelki i dopasowane kolorystycznie do wiodącego koloru dachu. Sama konserwacja rolet w oknach dachowych nie różni się od konserwacji rolet pionowych. Czyszczenie uszczelek szczotkowych, mycie z kurzu i okresowe smarowanie sznurka w roletach manualnych — to podstawowe czynności, o których właściciele powinni pamiętać, a rolety posłużą im długo i niezawodnie.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.