Ogród

Przycinanie hortensji

Redakcja

Redakcja

Piękne krzewy hortensji zdobią nasze ogrody. Zwłaszcza w miejscach cienistych stanowią one niezastąpioną dekorację przez długą część lata. Otrzymanie pięknych kwiatów wymaga od nas zabiegów pielęgnacyjnych takich jak nawożenie i przycinanie. Sprawdź jak ciąć poszczególne gatunki hortensji.

Jakie mamy gatunki hortensji?

W naszych ogrodach sadzimy hortensję bukietową, ogrodową i pnącą. Coroczne kwitnienie wymaga od nas kilku zabiegów, które nie powinny nam zabrać zbyt wiele czasu. Odpowiednio przycięte i nawiezione rośliny kwitną okazale w trakcie lata.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa pochodzi z terenów Japonii, są to niewysokie krzewy dorastające do jednego metra wysokości. Wyróżniają ją duże, mięsiste liście o ciemnozielonym kolorze, a u  niektórych odmian jasnozielone. Jesienią jej liście mają ładny czerwony kolor.

Hortensja pnąca

Pnąca hortensja jest również rodem z Dalekiego Wschodu. Zaczyna kwitnąć w kilka lat po posadzeniu, na początku przyrasta wolno, po kilku latach kiedy system korzeniowy jest rozbudowany . Rośliny potrafią przyrastać nawet do metra rocznie. Ich kwiaty mają płaskie baldachy o przyjemnym zapachu.

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa w ogrodzie zakwita na przełomie sierpnia i września. Spowodowane jest to tym, iż jej kwiaty pojawiają się na pędach, które wyrosły w danym roku. Kwiaty hortensji bukietowej zebrane są w wiechy, które mogą osiągnąć pokaźne rozmiary, nawet do 30 cm długości.

Hortensja krzewiasta – zwana inaczej drzewiastą

Również w przypadku tego gatunku kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych. Zebrane w ogromne kuliste kwiatostany o białym zabarwieniu są przednią ozdobą ogrodu.

Hortensje bukietowe

Przycinać hortensje czy nie przycinać?

Chcąc uzyskać dużo okazałej wielkości kwiatów  należy przycinać hortensję co roku. Zabieg ten jest konieczny, jednak każdy gatunek wyróżnia się  sposobem, w jaki należy go ciąć.

Jak ciąć hortensję ogrodową?

Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach, które wyrosły w ubiegłym roku. Pąki kwiatowe zawiązują się na nich od czerwca do sierpnia. Cięcie hortensji wykonujemy po kwitnieniu, wycinamy same przekwitłe główki kwiatowe oraz pędy słabe i zagęszczające krzew.  Można ten zabieg wykonać wiosną, jednak wtedy usuwa się tez razem z kwiatostanami suchymi również pędy z pąkami kwiatowymi.

Jak ciąć hortensję bukietową?

Hortensja bukietowa kwitnie na pędach jednorocznych. Po przekwitnięciu należy, jak u bukietowej, usunąć przekwitłe kwiatostany. Natomiast cały krzew przecinamy nad piątym oczkiem od ziemi w terminie wiosennym.

Jak ciąć hortensję krzewiastą?

W przypadku hortensji krzewiastej również do ciecia przystępujemy na wiosnę, także usuwamy pędy nad piątym czy szóstym oczkiem.  W ten sposób odrosną nam piękne i mocne pędy, które latem obsypią się kwiatami.

Cięcie hortensji – kilka porad

Przystępując do przycinania jakichkolwiek roślin należy odkazić narzędzia, które będą miały kontakt z tkanką żywą. Do tego można wykorzystać zwykły alkohol czy spirytus albo denaturat. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko przenoszenia chorób.

Pod uwagę należy też wziąć pogodę. Niekorzystnie jest dla roślin każdego rodzaju cięcie podczas deszczowej pogody. Rany nie zdążą na czas przyschnąć i może się okazać iż będzie to idealna droga dla patogenów.

Usunięte części roślin należy wynieść poza ogród. Ewentualnie rozdrobić i przekompostować. Jednak w przypadku oznak choroby najlepiej jest wysuszyć gałęzie i spalić.

Wpływ na obfite kwitnienie hortensji ma nie tylko coroczne cięcie, ale też stanowisko. Preferują one wilgotne gleby o lekko kwaśny pH. Dobrze jest je sadzić w pobliżu rododendronów i azali. Tak samo jak te krzewy, lepiej rosną w lekkim cieniu niż w pełnym słońcu.

Cięcie hortensji to ważny zabieg warunkujący obfite kwitnienie. Jednakże nie należy zapominać o innych istotnych zabiegach jak nawożenie czy podlewanie. Dzięki temu możemy otrzymać ładne kwiaty co roku.

Źródła:

  • Cięcie roślin ogrodowych, J. Maruniewicz, Warszawa 2011

1 Comments

  1. Z tym przycinaniem odkażonymi narzędziami to tak serio? Ma to spore znaczenie? nigdy wcześniej nie przywiązywałam do tego wagi

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.