Dom

Wymieniamy zasłony w mieszkaniu – tkaniny, wzory, pielęgnacja

Redakcja

Redakcja

Zasłony w pomieszczeniu nadają klasy i elegancji, nieodpowiednio dobrane, potrafią skutecznie popsuć cały wystrój wnętrza. W ostatnich latach konsekwentnie wypychane na drugi plan przez inne osłony okienne, takie jak rolety, żaluzje, verticale, ostatecznie wracają do mody, niczym poczciwy dżins. Do wielkiego comeback zasłon przyczynił się z pewnością styl skandynawski, który wprowadził stonowane kolory i ciepłe dodatki, mające ocieplić całe pomieszczenie, a nic tak bardzo nie ociepla wnętrza jak zasłony. Zasłony w wydaniu skandynawskim były przede wszystkim w szarych odcieniach, obecnie do łask wracają tkaniny we wzory geometryczne lub orientalne, z motywami roślinnymi lub w bardzo intensywnych ciemnych kolorach. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą tkaninę zasłonową.

Rodzaje tkanin zasłonowych dostępnych na rynku

Spośród tkanin zasłonowych dostępnych na rynku, można śmiało wyodrębnić dwa główne rodzaje – cienkie, przepuszczające światło, oraz grube, zaciemniające pomieszczenie. Największą popularnością wśród tkanin na zasłony cieszą się lekki i zwiewny woal, tiul, szyfon oraz pochodzenia roślinnego – bawełna i len, wśród ciężkich tkanin zaś – welur i aksamit oraz zaciemniający materiał blackout i poliester. To, na jaki materiał się zdecydować, zależy od indywidualnych preferencji. Należy najpierw się zastanowić, jaką funkcję mają pełnić zasłony w pomieszczeniu – wyłącznie dekoracyjną czy również zaciemniającą. Jeżeli zależy nam na zaciemnieniu pomieszczenia ze względu na jego ekspozycję południową lub zachodnią, wybierzmy tkaniny o grubym splocie, które będą stanowić świetną barierę dla wpadających promieni słonecznych, dodatkowo zapewniając prywatność.

Długość zasłon i sposób zawieszenia

Wśród gotowych zasłon znajdziemy dwie długości, do parapetu lub do podłogi. Jeżeli szukamy zasłon o nietypowych wymiarach, np. przy bardzo wysokich sufitach, można zamówić skracanie zasłon gotowych lub uszycie z wybranej tkaniny zasłon na wymiar u krawcowej. Można mówić o trendzie ostatnich lat w długości zasłon, coraz częściej bowiem są one co najmniej o kilkanaście centymetrów dłuższe niż do podłogi. Ten zabieg sprawia, że tkanina układa się na podłodze w piękne fałdy, co dodaje uroku pomieszczeniu. Z tego rozwiązania z pewnością należy zrezygnować, jeśli zasłony będą często rozsuwane, ponieważ wpłynie to na ich szybkie przetarcie materiału na wysokości podłogi.

Zasłony można zawiesić na taśmie marszczącej za pomocą metalowych żabek na karniszu. Innym sposobem jest zawieszenie na szelkach albo na kółkach bezpośrednio na karniszu przez wsunięcie ich na rurkę karnisza.

Jak wybierać zasłony do konkretnego pomieszczenia?

Zasłony pełnią w pomieszczeniu dwie główne funkcje, dekoracyjną oraz zaciemniającą. O ile wybór wzorów tkanin to kwestia indywidualnych upodobań, o tyle w kwestii doboru materiału warto kierować się sprawdzonymi zasadami. Jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia, warto postawić na jasne kolory oraz lekkie zwiewne tkaniny, na przykład woal. W małych pomieszczeniach należy zrezygnować z ciężkich tkanin w ciemnych kolorach, ponieważ optycznie je pomniejszą i przytłoczą. Ciekawym zabiegiem na poszerzenie pomieszczenia jest wieszanie zasłon z tkaniny o grubym splocie (typu welur lub aksamit) i w zdecydowanych kolorach, które z kolei wizualnie skrócą pokój.

Duży wybór tkanin zasłonowych można znaleźć w ofercie sklepu Bawelna-Tkaniny.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.