Porady

Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu – najnowsze trendy i informacje

Redakcja

Redakcja

Koronawirus narobił sporo zamieszania w różnych dziedzinach gospodarki. Jego wpływ odczuła m.in. branża mieszkaniowa. Jak sytuacja wygląda we Wrocławiu? Czy pandemia mocno pokrzyżowała szyki deweloperom i kupującym?

Popyt na nowe mieszkania we Wrocławiu nie maleje

Niespodziewany wybuch pandemii i związane z tym obostrzenia okazały się sporym zaskoczeniem dla wszystkich podmiotów funkcjonujących na rynku mieszkaniowym. We Wrocławiu, gdzie średnia stawka za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym wynosi 8319 zł, nowe mieszkania staniały o ok. 2 proc. w porównaniu z lutym. Osoby, które planowały zakup mieszkania od dewelopera w stolicy Dolnego Śląska, raczej nie zamierzają z tego rezygnować, choć większość z nich bierze poprawkę na ewentualne opóźnienia. Jak podkreślają eksperci z firmy deweloperskiej Ronson, ogromny niedobór mieszkań to poważna bolączka, z jaką musi zmagać się Wrocław. Nowe osiedla w dalszym ciągu nie są w stanie zaspokoić popytu na lokale mieszkalne, choć tego typu przedsięwzięć realizowanych jest w mieście naprawdę sporo.

Czy należy się spodziewać opóźnień ze strony deweloperów?

Na powyższe pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, ponieważ zależy to od konkretnej firmy. Niemniej ogólny trend jest taki, że nie ma zakłóceń w przyjętych przez deweloperów harmonogramach prac we Wrocławiu. Nowe inwestycje mieszkaniowe przebiegają zgodnie z planem, z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących wymogów GIS. Zachowanie ciągłości działalności możliwe jest dzięki licznym nowoczesnym technologiom. Co więcej, spora część deweloperów funkcjonujących na wrocławskim rynku rozgląda się za okazjami inwestycyjnymi ułatwiającymi dalszy rozwój. Rzecz jasna firmy musiały dostosować się do zaistniałej sytuacji, co poskutkowało m.in. zwiększoną czujnością – niezbędną, aby szybko reagować na zmiany. Niewykluczone, że  koszt realizacji inwestycji  wzrośnie, np. z racji na trudności w podtrzymaniu łańcucha dostaw, co w przyszłości – i to niedalekiej – może zaowocować wyższymi cenami mieszkań z rynku pierwotnego.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.