Dom

Pokrycia dachowe- które rozwiązanie wybrać

Redakcja

Redakcja

Odpowiednie pokrycie dachu odpowiada za kilka istotnych elementów. Przede wszystkim jest ważnym czynnikiem wpływającym na kształt i charakter bryły domu. Jest też najważniejszym elementem izolacyjnym, chroniącym dom przed opadami atmosferycznymi. W samym budżecie inwestycji również waży dość dużo. Warto więc wiedzieć na jaki materiał zdecydować się, gdy szukamy dachu trwałego i na lata; a po co sięgnąć, gdy dysponujemy ograniczonym budżetem.

Najbardziej trwałe pokrycia dachowe

Niewątpliwie najtrwalszym elementem będą dachówki ceramiczne lub cementowe. Wykonane z bardzo trwałego materiału są odporne na zewnętrzne czynniki atmosferyczne. Ich żywotność ocenia się na kilkadziesiąt lub nawet na ponad sto lat. Są też świetnym materiałem izolacyjnym, zarówno pod kątem wilgoci, ciepła jak i akustyki. Wyglądają nowocześnie i zdecydowanie dodają walorów estetycznych. Czy mają więc jakieś wady ? Niestety tak. Jest to materiał dość ciężki. Wymaga więc solidnej i trwałej więźby dachowej. Nie są też tanim rozwiązaniem. Jeśli nasz dach ma dużą powierzchnię i jest wielospadowy musimy liczyć się z tym, iż takie pokrycie będzie najdroższym rozwiązaniem.

Najtańsze pokrycia dachowe

Zdecydowanie tańszą opcją będzie blachodachówka lub pokrycia bitumiczne. Ta pierwsza wykonana jest z blachy stalowej lub aluminiowej. Swoim kształtem może przypominać dachówki ceramiczne lub betonowe. Jej największą zaletą jest najlepszy w tym zestawieniu stosunek ceny do jakości. Jest to materiał dość lekki, ale też względnie trwały. Być może nie jest dobrym izolatorem hałasu, ale pod względem ciepła jest już zdecydowanie lepiej. Koszt blachodachówki jest też sporo niższy niż w przypadku odpowiedników ceramicznych czy betonowych. Jako materiał łatwo ją również czyścić i konserwować.

Zdecydowanie najtańszą opcją są pokrycie bitumiczne, wykonane z tzw. papy. Ich dzisiejsza wersja niczym nie przypomina jednak pokryć jakie z nami z lat 80-tych. Dachówki bitumiczne mogą mieć również kształt klasycznych dachówek i nadają się zarówno na dach płaski jak i wielospadowy. Będą najtańszym rozwiązaniem i względnie trwałym. Nie są jednak dobrym izolatorem; latem szybko nagrzewają się, a zimą nie izolują wystarczająco domu.

Naturalne pokrycia dachowe

Nowością na rynku mogą być tez pokrycia naturalne wykonane z tzw. strzechy lub drewna. Mają one swój walor estetyczny i są dość tanim materiałem. Bardziej odpowiednie jednak będą dla małych budynków z niewielką powierzchnią dachu. Stąd też często stosowane są w budynkach tzw. małej architektury: wiatach, garażach wolnostojących, itp.

Wybierając najlepsza dla nas pokrycie dachowe nie można zapomnieć o dwóch innych ważnych elementach. Więźba i konstrukcja dachu muszą być odpowiednio przygotowana pod kątem wybranego przez nas materiału. Ważne też by  nasza ekipa dekarska miała doświadczenie w pracy z wybranym przez nas rodzajem pokrycia dachowego. Stosując się do tych zasad unikniemy błędów i zapewnimy sobie solidny dach na długie lata.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.