Porady

Planujesz zakup młota wyburzeniowego do koparki? O tym musisz wiedzieć

Redakcja

Redakcja

Prace wyburzeniowe do jedna z najcięższych gałęzi budownictwa. Dla uzyskania największej efektywności robót i poziomu bezpieczeństwa, dąży się do wdrożenia maksymalnej mechanizacji. Dzięki temu czas realizacji i kadrę pracowników można ograniczyć do niezbędnego minimum. Podstawowym urządzeniem do wyburzeń jest młot hydrauliczny, który stanowi jeden z elementów osprzętu do koparek kołowych i gąsienicowych a w niektórych przypadkach, także do ładowarek.

Odpowiednie dobranie młotu do modelu koparki

Młoty wyburzeniowe koparkowe można stosować do typów koparek, wyposażonych w odpowiednie obwody hydrauliczne – od minikoparek o wadze 2 ton do gąsienicowych, 30 tonowych olbrzymów.

Parametry wiodące dla hydraulicznych młotów wyburzeniowych to przede wszystkim:

  • energia uderzenia, licząca od kilkudziesięciu do nawet 5500 J,
  • ciężar, zależny od rozmiaru, rodzaju konstrukcji i materiałów, z którego jest wykonany,
  • rodzaj/wielkość mocowania,
  • emisja hałasu, generowanego głównie przez sam bijak i grot młota, który można wydanie zmniejszyć, stosując specjalne amortyzatory (najczęściej z tworzyw sztucznych),
  • poziom drgań, przenoszonych na ramię koparki,
  • wymagana objętość, wielkość przepływu i ciśnienie cieczy roboczej.

Ponadto warto zwrócić uwagę na samą konstrukcję młota. Najlepiej jest kierować się zasadą: im mniej skomplikowana budowa, tym mniejsza awaryjność. Najmniej usterkowe i najmocniejsze młoty wyburzeniowe mają tylko trzy części ruchome: zawór, bijak i grot. Poszczególne urządzenia mogą różnić się także rodzajem obudowy (monolityczna lub skręcana) oraz konstrukcją mechanizmu, która może być zintegrowana z blokiem. Młoty hydrauliczne tego typu należą do najlżejszych w odniesieniu do energii udaru.

młot do wyburzenia

Kryteria wyboru młota do koparki

Podstawowe z nich to, oczywiście, wielkość koparki i, co pozostaje w korelacji, przewidywana ciężkość prac. Do kolejnych można zaliczyć poziom tłumienia drgań młota, które, podczas pracy, mogą wpływać na kondycję ramienia koparki. Oczywiście – im większy poziom tłumienia, tym lepiej, ponieważ impulsy siły generowane przez odrzut młota mogą powodować nawet mikropęknięcia struktury i spawów ramienia koparki a także mocowań przewodów hydraulicznych. Ma to wymierny wpływ na ogólny poziom awaryjności koparki.

Hydrauliczny młot wyburzeniowy należy dobierać także pod kątem możliwości dostarczenia do niego cieczy roboczej o wymaganych parametrach, bowiem różnej wielkości i energii udaru młoty, wymagają zróżnicowanego przepływu i ciśnienia oleju hydraulicznego. Ważna jest także ilość cieczy roboczej i poziom wymaganej czystości, określanej według normy ISO lub NAS.

Istotnym kryterium pozostaje także cena, gdyż może się ona znacznie różnić u poszczególnych producentów. Niestety, jest to miara niemożliwa do przeanalizowania, gdyż zależy od zasobności portfela kupującego, jego indywidualnych preferencji a także przewidywanego czasu eksploatacji młota wyburzeniowego.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.