Dom

Marzenia się spełniają – kominek w salonie

Redakcja

Redakcja

Kominek w salonie sprawia, że wnętrze staje się bardziej wytworne, ale też przytulniejsze i cieplejsze – dosłownie i w przenośni. Nic nie kojarzy się lepiej z ogniskiem domowym niż delikatne języki ognia tańczące w kominku, do tego przyjemny zapach polan drewna czekających przy kominku na swoją kolej. Dawniej kominek kojarzył się tylko z luksusowymi rezydencjami, dziś staje się coraz bardziej pożądany – ceny nowoczesnych wkładów kominkowych są przystępniejsze, a a do tego mogą pochwalić się dużą funkcjonalnością. Twoim marzeniem jest kominek w salonie? Zobacz jak je spełnić!

Nowoczesne kominki do salonu – kwestie techniczne

Nowoczesny kominek w salonie nie jest tylko ozdobą, ale pełni również rolę dodatkowego i efektywnego źródła ciepła. Do wyboru są wkłady kominkowe powietrzne i wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Niezależnie od tego, który wybierzemy, ważne jest odpowiednie przygotowanie się do ich instalacji i upewnienie się czy w naszym domu w ogóle jest możliwy montaż kominka. Jeśli projekt budynku przewiduje obecność kominka w salonie lub możliwa jest modernizacja dotychczasowej instalacji, to śmiało można zacząć zastanawiać się nad odpowiednim wkładem kominkowym. Jednak, aby połączyć kominek w salonie z instalacją centralnego ogrzewania w domu, trzeba dowiedzieć się najpierw, jakie jest zapotrzebowanie cieplne budynku oraz ile ciepła potrzeba do ogrzania wody użytkowej. Zapotrzebowanie powinien określić profesjonalny audyt energetyczny.

Aranżacja kominka w salonie

Gdy mamy za sobą ustalenie kwestii technicznych i wiemy, na jaki kominek w salonie możemy sobie pozwolić, przychodzi czas na to, żeby pomyśleć o tym, jak go zaaranżować. Oto kilka porad:

  • kominek najlepiej jest umieścić na ścianie prostopadłej do ściany, na której znajduje się telewizor,
  • jeśli zdecydujemy się na umieszczenie kominka i telewizora na tej samej ścianie, obok siebie, to powinny do siebie pasować,
  • są też zwolennicy umieszczania telewizora nad kominkiem – jest to możliwe, chociaż w takim układzie kominek nie będzie grał głównych skrzypiec,
  • gdy umieścimy go na najdłuższej ścianie, kominek w salonie będzie znajdował się w centrum uwagi,
  • vis-a-vis kominka w salonie powinna znaleźć się wygodna kanapa, fotele lub inne meble wypoczynkowe, aby zapewnić domownikom relaks podczas oglądania przyjemnego obrazu ognia.

Kominki narożne – idealne do nowoczesnych wnętrz

O ile kominki w domach stają się coraz bardziej popularne, to kominki narożne nadal stanowią pewną nowość. Kominek narożny pozwala jeszcze bardziej zachwycać się ogniem, ponieważ można oglądać go w „trójwymiarze”. Taki kominek umożliwia też dużo ciekawszą aranżację wnętrza niż tradycyjny kominek 2D. Kominek narożny umieszczony na pograniczu dwóch pomieszczeń, np. salonu i kuchni lub jadalni to ciekawy sposób na połączenie przestrzeni funkcjonalnej i wypoczynkowej w domu. Ciekawą propozycję kominków narożnych znajdziemy w portfolio marki Defro Home – polskiego producenta nowoczesnych kotłów grzewczych i wkładów kominkowych.

Jeśli nie wkład kominkowy, to co?

Jeśli konstrukcja budynku uniemożliwia instalację tradycyjnego kominka lub uważamy, że salon jest zbyt mały, by umieszczać w nim wkład kominkowy, to warto rozważyć zakup kominka wolnostojącego – jego instalacja nie jest tak bardzo wymagająca, jak instalacja tradycyjnego kominka. Można go ustawić niemal w każdym miejscu, pod warunkiem, że jest tam podłączenie do komina. Walory estetyczne takiego kominka w salonie, a raczej piecyka wolnostojącego, są zdecydowanie godne uwagi! Kominek wolnostojący to kompaktowy piecyk z dużymi, przeszklonymi drzwiczkami – jest idealnym dopełnieniem nowoczesnego wnętrza z nutką industrializmu.

Na stronie Defro Home znajdziesz dużą ofertę wkładów kominkowych, kominków wolnostojących oraz inspiracje aranżacyjne.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.