Porady

Jakie działania należy podjąć, kupując działkę?

Redakcja

Redakcja

Decydując się budowę wymarzonego domu jednorodzinnego, trzeba w pierwszej kolejności nabyć grunt, gdzie posiadłość powstanie. Szczęśliwi ci, którzy parcele już posiadają, mogą przystępować do prac budowlanych, natomiast w przeciwnym wypadku należy działkę zakupić. Przed budową domu jest to krok niezbędny, a to w jaki sposób parcelę nabyć, to do tego celu prowadzą właściwie dwie drogi.

Pierwsza to taka, że sami na własną rękę poszukujemy terenu, gdzie ma powstać nasze lokum, dajemy ogłoszenia, pytamy wśród rodziny i znajomych, natomiast drugim sposobem jest nawiązanie współpracy z biurem nieruchomości i zlecenie temu przedsiębiorstwu, ażeby w naszym imieniu agent poszukiwał dla nas gruntu.

Który sposób wybrać?

To już jest indywidualna decyzja każdego człowieka. Jeśli nam się specjalnie nie śpieszy, mamy gdzie mieszkać, a budowę domu planujemy w jakiejś tam dalszej perspektywie, możemy poszukiwania prowadzić na własną rękę. Zaoszczędzimy w ten sposób pieniądze, które wydalibyśmy wspomnianej już powyżej agencji nieruchomości, jakie się jej należą z tytułu pośrednictwa w transakcji. Inaczej ma się sprawa, jeśli pilnie szukamy działki, wtedy najlepiej skorzystać z usług wyżej wymienionej firmy. Ludzie tam pracujący mają już doświadczenie w poszukiwaniu rozmaitych nieruchomości i z ich pomocą z pewnością szybciej znajdziemy parcelę, o jakiej marzymy. Poza tym biura nieruchomości nierzadko mają w swojej propozycji również takie świadczenie jak pomoc w załatwieniu kredytu na sfinansowanie takiego zakupu.

O czy należy wiedzieć, kupując działkę?

Kupno działki krok po kroku rozpoczyna się właśnie od tego, czy szukamy jej sami, czy też przy pomocy pośrednika. Kolejna istotną sprawą jest wybór takiego terenu, który jest bezpieczny. Nie kupujmy na przykład gruntu w obszarze  zalewowym. Jest część osób, która w takim rejonie sprzedaje grunt w często bardzo korzystnej cenie, tylko że budując dom w takim miejscu, musimy się liczyć z tym, iż przy intensywnym deszczu będziemy narażeni na zalanie. Kolejną niezwykle istotną kwestią przed budową domu jest sprawdzenie w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy w planie zagospodarowania przestrzennego, czy w tym miejscu możemy postawić swoje własne cztery kąty. Jeśli to już wiemy, ustalamy cenę zakupu z właścicielem i jeśli dojdziemy w tej kwestii do porozumienia, kolejnym krokiem i zarazem ostatnim jest wizyta u notariusza i dokonanie transakcji kupna-sprzedaży. Na samym końcu, po uzyskaniu stosownym dokumentów z kancelarii notarialnej, w Sądzie składamy wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.