Dom

Jaki beton wybrać na płytę fundamentową?

Redakcja

Redakcja

Budowa domu składa się z kilku etapów, a do pierwszego z nich można zaliczyć wylanie fundamentów. Płyta fundamentowa to element konstrukcji, który ma za zadanie przekazać obciążenia związane z ciężarem budynku na grunt. Do zrobienia płyty fundamentowej wykorzystuje się dobrej klasy beton i stalowe wkłady takie jak pręty, liny, kable czy siatki. A jaki beton najlepiej wybrać na płytę fundamentową, aby dobrze spełniała swoją funkcję?

Dlaczego wybór odpowiedniego betonu jest ważny?

Budowa domu musi przebiegać zgodnie z zaleceniami uprawnionego konstruktora, ponieważ w innym wypadku budynek nie będzie bezpieczny i możliwy do zamieszkania. Dlatego na każdym etapie realizacji projektu, trzeba stosować się do parametrów zawartych w dokumentacji. Tym bardziej że niektórych błędów nie da się usunąć lub jest to bardzo trudne i tak będzie w przypadku, gdy dana osoba wybierze nieodpowiedni beton do fundamentów. Wówczas płyta fundamentowa będzie wymagała naprawy, a to znacznie podniesie koszty związane z budową domu i sprawi, że finalnie może się ona okazać nieopłacalna.

Czym powinien się charakteryzować dobrej jakości beton?

Dobrej jakości beton musi być wykonany z wysokiej klasy surowców o odpowiednich parametrach. Beton jest mieszaniną takich produktów jak:

  • cement
  • żwir lub piasek
  • woda

Proporcje poszczególnych składników mogą być różne, w zależności od tego, jaki efekt dany producent chce osiągnąć. Co ważne wody w mieszance nie powinno być za dużo, ponieważ jej nadmiar odparowuje z betonu po jego stwardnieniu, co sprawia, że struktura betonu staje się bardziej porowata. Poza tym dobrej klasy beton musi być wytrzymały na ściskanie oraz mieć właściwą konsystencję i klasę ekspozycji. Dlatego szukając idealnej mieszanki na płytę fundamentową pod budowę domu, warto wybierać sprawdzone produkty od renomowanych producentów.

Wytrzymałość na ściskanie, konsystencja mieszanki betonowej i klasa ekspozycji

Wytrzymałość na ściskanie to jeden z kluczowych parametrów betonu, który powinien być każdorazowo ujęty w projekcie. Parametr ten jest wartością sklasyfikowaną, którą oznacza się specjalnymi symbolami literowo-cyfrowymi. Według powszechnie przyjętych norm beton pod fundament domu jednorodzinnego musi charakteryzować się wytrzymałością o wartości co najmniej 20 MPa. Wobec czego do wylania fundamentów powinno się wybrać beton o klasie wytrzymałości C16/20. Kolejnym ważnym parametrem jest konsystencja mieszanki betonowej, którą oznacza się symbolem S. Im wyższą wartość liczbową przyjmuje ten parametr, tym większa jest płynność mieszanki. Do zrobienia optymalnej płyty fundamentowej wykorzystuje się beton o klasie konsystencji S3 lub S4. Natomiast klasa ekspozycji określa, jak idealnie dobrać rodzaj betonu do warunków zewnętrznych, a w budowie domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się beton o klasie ekspozycji XC2.

Jak obliczyć ilość betonu potrzebną do wylania fundamentów?

Budowa domu jest dosyć kosztowną inwestycją, dlatego warto dobrze przemyśleć i zaplanować każdy zakup. Zastanawiając się, ile betonu będzie potrzebne na wylanie fundamentów, w pierwszej kolejności trzeba zdecydować, jaka będzie ich forma. Ponieważ fundamenty mogą przybrać formę ławy lub płyty fundamentowej i w każdym z tych przypadków sposób wykonania obliczeń będzie odmienny. Jeśli jednak dana osoba, chce szybko policzyć, ile betonu musi zamówić, to można również skorzystać z wygodnych kalkulatorów, które są dostępne online.

Dobrze wykonana płyta fundamentowa to podstawa udanej budowy, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość surowców wykorzystywanych do wylania fundamentów. Zamawiając beton o optymalnych parametrach, dana osoba zyska pewność, że budowa domu przebiegnie sprawnie, a w efekcie tak powstały dom będzie bezpieczny dla przyszłych mieszkańców.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.