Dom

Jak zbudować domek letniskowy

Redakcja

Redakcja

Wymarzona działka pod lasem została zakupiona i co dalej? Pytanie to zadaje sobie wiele osób, zazwyczaj już po kupnie. Dlatego zanim zrobimy przeniesienie praw własności należy sprawdzić co możemy na danej działce wybudować.

Domek letniskowy, wybór działki

Tak naprawdę już przed samym kupnem działki powinniśmy zorientować się jaki jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Najlepiej jeśli są to tereny przeznaczone pod rekreację, albo zabudowę mieszkaniową, ewentualnie siedliskową. W innym przypadku musimy się zorientować jak wygląda Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.

Pozwolenie na budowę? Niekoniecznie

Budowa domku letniskowego nie wymaga uzbrojenia terenu we wszystkie przyłącza, jednak bardzo ułatwia prace oraz późniejsze użytkowanie. Najważniejsze to podpięcie się do sieci energetycznej nN. Standardowo bierze się przyłącz na 14 kW, można na mniej np. 9 kW, ale jest to ta sama cena, za to większa moc może nam się przydać jeśli podłączymy na jeden moment kilka urządzeń.

Budowa domku letniskowego bez pozwolenia jest możliwa, w przypadku stawiania budynku rekreacji indywidualnej wystarczy tylko zgłoszenie. Nie musimy jednak dostarczać projektu budowy domku. Natomiast powierzchnia budynku nie może przekraczać 35m2. Nie musimy też prowadzić książki budowy obiektu oraz zwolniona jest ona z kontroli stanu technicznego instalacji. Za to jeśli budynek ma większą powierzchnię, albo jego wysokość jest powyżej 5 m wymagane jest już pozwolenie.

Zaczynamy budowę, jaki wybrać materiał i projekt?

Przeglądając ofertę mamy naprawdę ogromną możliwość wyboru domków letniskowych. Warto wymienić chociażby:

  • drewniane;
  • murowane;
  • w stylu kanadyjskim;
  • kontenerowe domki letniskowe.

Tak naprawdę, to  od nas i naszych możliwości będzie zależało co postawimy na naszej działce.

Budowa we własnym zakresie?

Domek letniskowy nie jest duży i nie musi spełniać większości wymogów, tak jak w przypadku domów mieszkalnych. Z powodzeniem można wybudować go samemu, jednak należy mierzyć siły  na zamiary, aby sprostać takiemu wyzwaniu. Zawsze możemy zacząć od postawienia drewutni, która na pewno się nam przyda w przyszłości. Jak projekt zostanie poprawnie zrealizowany, możemy mierzyć się z większymi zadaniami.

Domek letniskowy to bardzo fajna alternatywa dla wypoczynku. Szczególnie dla osób mieszkańców miast, jest to dobry sposób na spędzenie weekendu i nabranie nowych sił do dalszego zmagania się z codziennościami. Nie bez znaczenia jest też fakt posiadania działki, która może być dla nas źródłem zdrowych owoców, jeśli tylko zadbamy o ich posadzenie i odpowiednią pielęgnację.

1 Comments

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.