Porady

Jak rozliczyć wykonanie usługi budowlanej?

Redakcja

Redakcja

Właściciele firm budowlanych i remontowych zobowiązani są wystawiać faktury bądź paragony za wykonane usługi. Choć musi to robić każdy przedsiębiorca, to jednak same usługi budowlane czy remontowe mają specyficzny charakter, dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu, jak właściwie je rozliczyć?

Faktura dla przedsiębiorcy

Firma remontowa czy budowlana, która wykonuje usługę na rzecz innego przedsiębiorcy, zobowiązana jest wystawić fakturę. Musi ona zawierać dane, które wymienione zostały w ustawie o podatku od towarów i usług (VAT). Pamiętajmy, że fakturę możemy wystawiać okresowo, co jest praktykowane zwłaszcza wtedy, gdy wykonanie pełnej usługi zajmuje kilka tygodni bądź nawet miesięcy. Istnieje także możliwość zaliczkowania usługi – w takim przypadku możemy wystawić fakturę zaliczkową, choć sama w sobie nie jest ona dokumentem księgowym, zatem nie stanowi podstawy do rozliczenia się z fiskusem. Jeśli zaś firma świadczy usługę na rzecz osoby prywatnej, to może wystawić jedynie paragon. Najczęściej jednak nawet osoby fizyczne proszą o wystawienie faktury, na której zostaną wyszczególnione: data wykonania usługi, jej wartość oraz zakres wykonanych prac.

Miejsce wykonania usługi

Firmy budowlane świadczą usługi nie tylko na terenie miejscowości, w której mają siedzibę. Bardzo często przyjmują zgłoszenia klientów z całego województwa, a czasami nawet kraju. Na rozliczenie nie ma jednak wpływu to, w jakim miejscu wykonywana jest usługa, jeśli chodzi o współpracę na terenie Polski. Przykładowo, firma działająca w Krakowie może wykonywać usługę na terenie Poznania i nie będzie to miało żadnego wpływu na rozliczenia podatkowe. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy świadczymy usługi poza granicami kraju. Wtedy też musimy w odpowiedni sposób rozliczyć się z podatku VAT. Najczęściej w takiej sytuacji firmy korzystają z pomocy doradców podatkowych bądź doświadczonych księgowych, bowiem samodzielne rozliczenie wymaga znajomości wielu, skomplikowanych przepisów.

Jak rozliczyć usługę budowlaną?

Faktura za usługi budowlane musi zostać przekazana klientowi w ustawowym terminie, tak aby mógł on się z niej rozliczyć. My również jesteśmy zobowiązani ująć fakturę w swoich księgach jako przychód i zapłacić od jej wartości podatek dochodowy. W tej sytuacji możemy jednak od przychodów odjąć koszty, które zostały przez nas poniesione, a są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pamiętajmy, że firmy budowlane muszą rozliczać się także z podatku VAT, co jest już nieco trudniejszym zadaniem. 

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.