Ogród

Aranżacja ogródka w kontraście – wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat

Redakcja

Redakcja

Monochromatyzm prezentuje się ładnie w ogrodzie, a wszyscy wiedzą, że zielony uspokaja, zatem zimozielone rośliny w ogrodzie, które nie są nader wymagające są świetnym pomysłem. Niemniej jednak z czasem taka jednolita aranżacja ogrodu może się znudzić, dlatego warto postawić na kontrast. Czego może on dotyczyć i jak wszystko urządzić? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Trawa zwykła kontra trawa ozdobna

Naszym pierwszym pomysłem na kontrast w ogrodzie jest wybór trawy ozdobnej posadzonej wokół zwykłego trawnika. Niewątpliwie urozmaici ona wygląd prostego ogrodu, w którym nie chce się wielu nasadzeń, a jednak pragnie się stworzyć wielobarwny efekt. Oczywiście ktoś może zapytać: gdzie te kolory i gdzie kontrast? A odpowiedź jest prosta: wystarczy wybrać kolorowe gatunki traw ozdobnych czy te, które intensywnie i długo kwitną. Zatem na, które można postawić na trawę pampasową, która kwitnie długimi pióropuszami i góruje nad misternie przystrzyżonym zielonym trawnikiem. Taka trawa jest nie tylko dekoracyjna, ale również dość długo kwitnie. Kwiatostany pojawiają się na przełomie września i października, a roślina jest niejednokrotnie dekoracyjna przez całą zimę. Można zdecydować się także na dekoracyjną Imperatę Cylindryczną Red Baron albo Trawę Włosowatą Różową. Każdy z tych gatunków może świetnie się sprawdzić w naszych warunkach. Trawy ścinasz dopiero wiosną, a latem, jesienią i zimą zdobią Twój ogród.

Wielokolorowe rabaty z jednego gatunku kwiatów

Niektórzy są bardzo przywiązani do określonych gatunków kwiatów. Dlatego, jeśli dobrze wychodzi Ci uprawa Tulipana Papuziego, to możesz ją kontynuować. Warto jednak stawiać na wiaty w różnych kolorach. To samo dotyczy innych kwiatów cebulowych. Jeśli decydujesz się na hiacynty wybierz czerwone i białe albo białe i różowe, bądź niebieskie i białe i stwórz fantastyczne kontrastujące nasadzenia. Warto w odpowiednim terminie zdecydować się na sadzenie. Hiacynty do gruntu wysadzamy we wrześniu. Jak w przypadku większości roślin cebulowych bardzo ważna jest jakość sadzonek. Dlatego rekomendujemy sklep cebulki-kwiatowe.pl, gdzie znajdziecie cebulki wysokiej jakości.

Rabaty wielogatunkowe – dla urozmaicenia i by ciągle się coś działo

Oczywiście nie trzeba upierać się na jeden gatunek, gdyż kontrast nie musi być widoczny jedynie w kolorystyce, ale również różnorodności nasadzeń. Warto zatem stworzyć rabaty wielogatunkowe. Co ciekawe te stworzone tuż przy domu mogą stanowić świetny kontrast dla elewacji. Jeśli jest nowoczesna i surowa, np. wykończona płytami betonowymi, to można ten industrialny klimat nieco ocieplić i zamiast decydować się na klasyczne dla surowych aranżacji iglaki, wybrać rabaty z wrzosów i wrzośców, a w donicach posadzić także lawendę. Taka aranżacja jest charakterystyczna dla prowansalskiego stylu i wprowadzi więcej romantyzmu wokół nowoczesnego budynku utrzymanego w minimalistycznym stylu. Decydując się na rabaty wielogatunkowe można oczywiście postawić także na rośliny cebulowe. Warto tutaj wybierać te, które kwitną o różnych porach. Wtedy na rabacie nie będzie pustych miejsc, a pomiędzy nimi sadzić kontrastujące byliny ogrodowe. W ten sposób na rabacie ciągle będzie się coś działo.

Drzewa iglaste kontra drzewa liściaste, które okresowo będą kontrastujące

Na jaki kontrast w ogrodzie możemy jeszcze postawić? Najprostszy, a jakże efektywny. Zatem obok klasycznych iglaków można posadzić drzewa liściaste. Mogą się one znaleźć z tyłu ogrodu, zwłaszcza jeśli wybierzesz gatunek, który osiąga znaczne rozmiary. Na pewno warto wybierać te drzewa, których liście pięknie przebarwiają się na jesień i długo zdobią koronę. Świetnie sprawdzi się klon japoński albo miłorząb dwuklapowy. Doskonałym wyborem może być także dąb czerwony. Można także zdecydować się na kwitnące, ozdobne krzewy, zwłaszcza jeśli ogród jest na tyle mały, że na dorodne solitery nie ma miejsca.

Kontrastująca aranżacja ogrodu doskonale się sprawdza. Tak naprawdę przyroda sama o ten kontrast czasem się dopomina, wszak możemy podziwiać pięknie przebarwiające się liście. Warto zdecydować się na kolory, które stanowią dla siebie idealną przeciwwagę i stworzyć unikatowy ogródek.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.