Dom

„Płyta fundamentowa – jak ją wykonać i o czym pamiętać

Redakcja

Redakcja

Zastosowanie płyty fundamentowej umożliwia w znacznym stopniu skrócenie czasu pracy budowy domu, jest ona alternatywa dla tradycyjnie stosowanych fundamentów. W przypadku słabo nośnych gruntów jest ona niejednokrotnie jedynym wyjściem, zazwyczaj jest stosowana w budownictwie pasywnym, prefabrykowanym i energooszczędnym.

Płyta fundamentowa – czym jest?

Płyta konstrukcyjna to rodzaj fundamentów będący elementem konstrukcyjnym, który przekazuje wszystkie obciążenia powstające podczas nacisku budynku na grunt. Jej konstrukcja zapewnia większą nośność niż w przypadku zwykłych fundamentów, ciężar budynku jest równomiernie rozkładany na grunt. Płyta fundamentowa składa się z kilku warstw, z których pierwszą jest podbudowa wykonana ze żwiru. Kolejna warstwa jest wykonana z piasku, jej grubość powinna wynosić od 15 do 30 cm. Niezbędnym elementem jest izolacja termiczna, której grubość powinna wynosić również od 15 do 30 cm. Powinna także posiadać odpowiednie zbrojenie znajdujące się w jej górnej i dolnej części.

Budowa płyty fundamentowej – kolejność wykonania prac

  • Wykonanie projektu płyty fundamentowej polega między innymi na wykonaniu badań technicznych i na ich podstawie wykonywany jest projekt. Określana jest grubość płyty, układ instalacji, umieszczone są także osie budynku oraz miejsca, gdzie mają być wykonane przyłącza wodno kanalizacyjne.
  • Przygotowanie warstwy na podbudowę, naturalny grunt zostaje zebrany i wymieniony na mieszankę piasku i bardzo drobnego żwiru, grunt jest usuwany warstwami, a następnie mechanicznie zagęszczana, prace powinny być wykonywane na wilgotnej podściółce, ponieważ sprzyja jej wysokiej zwartości.
  • Wykonanie izolacji w przypadku płyty fundamentowej polega na ociepleniu spodu i boków płyty, umożliwia to połączenie termoizolacji płyty z termoizolacją ścian zewnętrznych budynku. Materiał do wykonania ocieplenia powinien być bardzo wytrzymały i nienasiąkliwy, grubość izolacji powinna wynosić od 15 do 25 cm.
  • Wykonanie zbrojenia i ułożenie systemu grzewczego, w celu przyspieszenia prac stosowane są gotowe siatki zbrojeniowe albo zbrojenie rozproszone, wówczas kawałki zbrojenia dodawane są do betonu. Na tym etapie wykonuje się również prace związane z ułożeniem instalacji do ogrzewania podłogowego, każde z pomieszczeń uzyskuje odrębną pętlę grzewczą.
  • Sprawdzenie szczelności instalacji grzewczej wykonywane jest poprzez wtłoczenie powietrza do wszystkich kanałów. Następnie należy obserwować czy wysokość ciśnienia nie spadnie, dopiero wtedy instalacja jest uważana za szczelna i można wykonać betonowanie płyty fundamentowej. Mieszanka betonowa powinna być precyzyjnie i równomiernie rozprowadzona na całej powierzchni.
  • Wyrównanie powierzchni to jeden z ostatnich etapów prac, w czasie których wykonywana jest płyta fundamentowa. Należy pozasłaniać przepusty wystające ponad powierzchnię i odczekać, aż mieszanka betonowa zostanie odpowiedni związana.W tym czasie trzeba zabezpieczyć płytę przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Zastosowanie odpowiednich maszyn pozwala na wyrównanie górnej warstwy płyty fundamentowej.

Zalety płyty fundamentowej

Płyta fundamentowa Paratii sprawia, że obciążenia budynku są rozkładane na dużo większą powierzchnię, co sprawia, że nacisk na 1 m2 gruntu jest dużo niższy. Izolacja przeciwwilgociowa jest dużo prostsza w montażu, a budynek od razu zyskuje podłogę. Nie ma potrzeby wykonywania głębokich wykopów, ponieważ płytę fundamentową można zrealizować nawet na głębokości kilkudziesięciu centymetrów. Czas potrzebny na wykonanie płyty fundamentowe to często jedynie kilka dni.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.