Ogród

Maliny – kiedy sadzić, aby otrzymać szybko owoce

Redakcja

Redakcja

Smaczne, słodkie i soczyste o charakterystycznym aromacie, są nie do pomylenia z niczym innym. To też jeden z najchętniej kupowanych w naszym kraju owoców. Nadają się do jedzenia na surowo, pieczenia ciast i na przetwory, szczególnie soki są bardzo popularne.

Najlepsze terminy na sadzenie malin

Maliny zazwyczaj sadzimy wiosną, albo jesienią. Z czego ten drugi termin może być w niektórych rejonach niewskazany, ze względu na silne mrozy i brak okrywy śnieżnej. Można z tego wybrnąć stosując okrywanie posadzonych krzewów ściółką z liści albo innego materiału roślinnego.

W przypadku wiosennego terminu sadzenia malinom może doskwierać brak wystarczającej ilości wody w ziemi. Szczególnie w przypadku niskich opadów i bardzo przepuszczalnej gleby.

Jak założyć mały malinnik przydomowy

Na własne maliny nie trzeba dużo czekać, a z areału o powierzchni 3 x 3 m możemy zebrać sporą ilość tych owoców. Oto kilka podpowiedzi jak to zrobić.

  • wyznaczamy miejsce, które najlepiej jeśli jest słoneczne i ma glebę lekko wilgotną, nie może to być sam piasek;
  • następnie dajemy kompost i przekopujemy;
  • w tym czasie usuwamy też chwasty i ich korzenie.

Kolejnym zagadnieniem jest jak sadzić maliny aby się nie rozrastały, najprościej będzie ograniczyć ich ekspansję za pomocą bariery z surowych desek wkopanych w ziemię.

Jak sadzić maliny

Sadzimy maliny w rzędach co około 40 cm. Odstęp między krzakami powinien wynosić około 30 cm. W przydomowym ogrodzie rozstawa roślin jest całkiem inna niż w przypadku plantacji, gdzie większość zabiegów wykonuje się mechanicznie. W przydomowym malinniku większość prac można wykonać ręcznie.

Do najważniejszych zabiegów w przypadku malin należy odchwaszczanie. Szczególnie trudne są do zwalczania rośliny o płożącym systemie korzeniowym jak sitowie leśne czy perz. Kolejnym ważnym zabiegiem jest cięcie malin. Przed ruszeniem wegetacji owocujące w poprzednim roku pędy wycinamy na wysokości poniżej 10 cm, a inne skracamy o 1/3. W przypadku odmian powtarzających kwitnienie usuwamy tylko pędy które owocowały w pierwszym rzucie, a te z drugiego skracamy o 1/3. Na wycięcie idą też okazy połamane, z oznakami chorób czy szkodników (guzki, nacieki etc.)

1 Comments

  1. Maliny to moje ulubione owoce, jak kiedyś kupię sobie działkę to pewnie całą zasadzę malinami i nie będę ich ograniczać, niech rosną…

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.