Praca

Logo – jak zrobić znak rozpoznawczy

Redakcja

Redakcja

Poradników odnośnie stworzenia dobrego logo jest masę, każdy z nich może trochę inaczej podchodzi do zagadnienia, ale wszystkie trzymają się zasad; oryginalne, proste, pomysłowe.

Przepisów jak to osiągnąć jest krocie. Jedni radzą wziąć ołówek w dłoń i odprężyć się i zacząć kreślić swoją wizję. Co z tych porad skoro smok, którego narysowałeś przypomina bardziej psa niż mitycznego drapieżcę. Jak tu wybrnąć z tego dołka pełnego mdłej frustracji?

Zacznijmy od trzech podstaw

W produkcji logo pomogą trzy nairy grafiki czyli prostota, pomysłowość i uniwersalność. Rozkładając je po kolei na części składowe można powiedzieć że:

  • prostota – to możliwość opisania logo w dwóch słowach;
  • pomysłowość – coś co sprawi, że znak mimo prostoty będzie się podobał, zapadnie w pamięć;
  • uniwersalność – dla dobrego logo nie ma ram czasowych.

A teraz przechodzimy do konkretnej realizacji

Jak wiele firm tak wiele jest logotypów, wystarczy przejść się po budynku z biurami na wynajem w Katowicach czy innym większym mieście i na podstawie logo spróbować odczytać czym zajmują się poszczególne przedsiębiorstwa. To doświadczenie przyda nam się przy tworzeniu naszego logo.

Najprościej jest zlecić logo profesjonaliście. Jednak nie każdy na początku działalności ma czas i pieniądze do przeznaczenia na dobry znak rozpoznawczy. W związku z czym warto wybrać kilka koncepcji i następnie… odchudzić je ze zbędnych elementów, tak aby nie było już możliwości nic więcej odjąć.

Z jakich korzystać narzędzi

Znów wracamy do kartki i ołówka. Wydaje się, że to omawialiśmy, brak talentu skutkuje karykaturami. Na pewno? Otóż, Walt Disney swoje postacie do bajek często wyciągał z… koszy na śmieci, wyrzucone przez innych jako nieudane modele. Tu coś dorysował, tam wymazał, poprawił linię i postać żyje do dziś.

Relaksuj się i rysuj

Usiądź wygodnie, pomyśl o swojej firmie, idei jaka Ci się z nią kojarzy. Widzisz ją za 10, 20 lat, narysuj gdzie. Kilka rysunków, nawet nieudanych można spokojnie wykorzystać do stworzenia dobrego logo. Zwyczajnie trzeba je dopracować. Jak jednak znaleźć punkt zaczepienia?

Mapa myśli przydatna przy tworzeniu logo

Wypisz sobie kilka słów które dobrze opisują firmę, jej charakter oraz misję. Do każdego ze słów dopisz po kilka skojarzeń. A teraz ołówek w dłoń i najfajniejsza część zadania, rysowanie. Nie ma nieudanych szkiców, po prostu każdy projekt można zmienić.

W jakim kolorze ma być idealne logo

Zaznaczam wyraźnie nie ma uniwersalnego koloru, no może poza czarnym, który i tak nie wszędzie pasuje. Dlatego wybierając barwy do naszego znaku stawiajmy na te najbardziej popularne w branży, kojarzące się w niej z dodatnimi, pożądanymi emocjami. Przyda nam się w tym wypadku też wiedza o znaczeniu poszczególnych kolorów w marketingu.

Dopiero po wybraniu najlepszych szkiców będzie można zacząć kolorowanie ich i tworzenie już realnego logo. W doborze koloru bardzo pomaga ćwiczenie w postaci malowania mandali. Ta forma medytacji ma w sobie duże pokłady, pomaga wyrazić ekspresje, pokazać to czego nie da się określić słowami.

1 Comments

  1. Wiem jak trudno zrobić logo, które będzie rewelacyjne. Moim zdaniem dobremu grafikowi zdarza się takie raz na całe życie

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.