Ogród, Porady

Jak uprawiać trawy ozdobne w donicach?

Redakcja

Redakcja

Trawy ozdobne stanowią niezwykle atrakcyjne i coraz częściej wybierane rozwiązanie dla dekoracji balkonów, mieszkań oraz domów. Odmiany traw ozdobnych, zarówno wysokich, jak i niskich, o różnorodnych kolorach i formach, doskonale nadają się do zasadzenia w donicach i przystrojenia pustych miejsc, którym brakuje elementu naturalnego. Mnogość rodzajów traw ozdobnych sprawia, że możliwe jest tworzenie niepowtarzalnych kompozycji, dzięki którym balkon nabierze nowego, jednego w swoim rodzaju charakteru. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje traw ozdobnych i jak odpowiednio o nie dbać.

Trawy ozdobne na balkon – najlepszy wybór roślin

Uprawa roślin w doniczkach na balkonie mieszkania często nastręcza wielu przeciwności, w szczególności, jeśli nasz taras znajduje się na wysokim piętrze. Przede wszystkim takie rośliny są przez cały rok narażone na wpływ skrajnych temperatur (mróz zimą i upał latem), a także nierzadko silny wiatr. Dlatego wiele osób, chcąc jakoś ozdobić swoje balkony, wybiera trawy ozdobne w doniczkach – są to rośliny, które nie boją się wpływu czynników atmosferycznych i bez problemu dostosują się do panujących warunków.

Do zasadzenia trawy ozdobnej w donicach, odpowiedni będzie każdy pojemnik, oczywiście właściwie dostosowany do wielkości liści. Chcąc uniknąć przewrócenia konstrukcji, trawy wysokie lepiej sadzić w donicach ciężkich, doskonale nadadzą się do tego również drewniane skrzynie. Z kolei mniejsze rodzaje traw będą doskonale prezentować się sadzone grupowo, w tym samym pojemniku.

Rodzaje traw ozdobnych do hodowania w donicach

Trawy ozdobne, posiadają wiele różnorodnych rodzajów, od bardzo wysokich, do tych dorastających do niewielkich rozmiarów. Ogromny wybór traw ozdobnych znajdziemy w internetowym sklepie ogrodniczym https://www.podkarpackiesady.pl/13-byliny-i-trawy-ozdobne.

Przykładowe trawy ozdobne wysokie to:

  • Trzcinnik ostrokwiatowy „Karl Foerster” – to jedna z wyższych traw ozdobnych, osiągająca wysokość niemalże dwóch metrów. Kwitnie od czerwca, jest rośliną często wybieraną ze względu na obfitość kwitnienia, jak i niewielkie wymagania pielęgnacyjne;
  • Mozga trzcinowata – trzcina ozdobna, dorastająca niemal do trzech metrów wysokości, z pewnością sprawdzi się u każdego, kto ma ochotę nie tylko ozdobić swój balkon, ale i nieco ukryć się przed otoczeniem – mozga trzcinowata stworzy rodzaj bardzo wysokiego parawanu;
  • Miskant cukrowy – prosty w uprawie rodzaj trzciny cukrowej, której wysokość waha się od 2 do nawet 2,5 metra. Prezentuje się niezwykle efektownie, zarówno latem, jak i zimą.

Z kolei do mniejszych gatunków traw ozdobnych należą takie rośliny jak:

  • Imperata cylindryczna „Red Baron” – ten rodzaj trawy ozdobnej posiada piękne, przebarwiające się na czerwono liście, które wzbudzają zachwyt wielu osób. Jest niezbyt wysoka, osiąga wielkość do 40 cm.
  • Rozplenica japońska „Little Honey” – jedna z najmniejszych rozplenic, osiąga zaledwie 20-30 cm. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom jest idealna do sadzenia nawet na mniejszych balkonach.
  • Kostrzewa popielata – należy ona do jednej z popularniejszych traw ozdobnych; nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji. Dorasta do ok. 40 cm wysokości.

Pielęgnacja traw ozdobnych w donicach

Uprawa traw ozdobnych w donicach
Źródło: pixabay.com

Chociaż zdarzają się nieliczne wyjątki, z reguły trawy ozdobne potrzebują dużych ilości słońca. Pozbawione światła nie będą się w pełni wybarwiać, a mogą nawet więdnąć. Trawy ozdobne dzielą się na takie, które w chłodzie radzą sobie wyjątkowo dobrze i nawet zimą mogą stanowić ozdobę balkonu, oraz na te, które na przymrozki są bardzo wrażliwe. Większość rodzajów traw potrzebuje żyznego i wilgotnego podłoża, ale np. w przypadku kostrzewy popielatej lepszy będzie wybór ziemi mniej żyznej. Większość źdźbeł zaczyna zasychać jesienią; ich podcinanie powinno odbywać się dopiero wiosną, najlepiej w kwietniu.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że każdy rodzaj trawy ozdobnej potrzebuje nieco innej pielęgnacji. Dlatego podczas zakupu należy upewnić się, jak odpowiednio dbać o konkretną odmianę, niezależnie czy będą to trawy ozdobne przed domem czy trawy ozdobne w mieszkaniu.

Zimowanie traw ozdobnych

Jak już wspominaliśmy, znaczna część traw jest przystosowana do zimowania. Warto jednak przy tym pamiętać, że chłodne miesiące mogą być cięższe dla roślin, które rosną w donicach. Chcąc zapobiec unicestwieniu traw na swoim balkonie, należy wybrać te, które są lepiej przystosowane do niskich temperatur. Ponadto, rośliny można ochronić poprzez związywanie źdźbeł w snopki. Oczywiście mamy także opcję sadzenia sezonowego. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Joanna Kot – copywriterka, wolontariuszka,
doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnych chwilach piecze ciasta,
wychowuje koty i słucha podcastów.

Źródło:

  • Henschke, Monika. Trawy ozdobne do warunków klimatycznych Polski, 2017.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.