Ogród

Jak uprawiać hortensje

Redakcja

Redakcja

Hortensje to wdzięczne krzewy, ich piękno to kwiaty zebrane w ogromne wiechowate lub podobne do baldachów kwiatostany. Te piękne rośliny są idealnymi kandydatami do ogrodów. Sprawdź jak je uprawiać.

Hortensje w naszych ogrodach

W naszym klimacie zaaklimatyzowały się głównie trzy gatunki hortensji. Są to rośliny lubiące rosnąć w cienistym miejscu oraz w wilgotnym i żyznym gruncie. Ładne i obfite kwitnienie wymaga utrzymania lekko kwaśnego pH. W chłodniejszych rejonach kraju warto ją okrywać przed mrozami gdyż nie jest ona w pełni odporna na nasze zimy.

Wymagania hortensji

Hortensja ma swoje preferencje i preferuje rosnąć w cienistych miejscach. Zasadniczo należy jej zapewnić stałą wilgotność. Gleba powinna być lekko kwaśna przepuszczalna i próchniczna. Najistotniejsze dla niej jest zapewnienie wysokiej wilgotności podłoża. Jeśli rośnie w pojemnikach na tarasie należy pamiętać o stałym podlewaniu jej w czasie upałów. W chłodniejszych strefach kraju warto ją okrywać przed zimą, aby nie przymarzła.

Jak uzyskać obfite kwitnienie hortensji

Piękny niebieski kolor kwiatów hortensji to nie tylko cecha odmianowa. Jest to też wpływ środowiska a dokładniej gleby. Aby uzyskać ślicznie wybarwione kwiaty należy zakwasić glebę do poziomu w przedziale 4,5 – 5,5 pH. Warto też ściółkować ją korą, która hamuje parowanie wody z gleby, a przy okazji sprzyja niskiewmu pH.

Hortensje bukietowe

Najczęściej sadzi się hortensje bukietowe, większość odmian tego gatunku osiąga całkiem pokaźne rozmiary. Praktycznie tyle samo szerokie co i wysokie. Hortensja bukietowa pochodzi z teren Chin oraz z Japonii. Wiosną rozwijają się dość duże liście, które w niedługim czasie tworzą piękną zieloną ozdobę ogrodu. Kwiaty na hortensji bukietowej pojawiają się dopiero latem. Aczkolwiek cała roślin jest dekoracyjna także zimą.

Biało kwitnące odmiany hortensji bukietowej

Hortensje to rośliny dobrze rosnące w miejscach cienistych. Dlatego biało kwitnące odmiany są polecane do rozjaśniania takich miejsc. Kwiaty długo utrzymują ładny biały kolor u odmian Phantom. Ciekawie wygląda też Le Vesterial. Warta uwagi jest Sweet Summer o naprawdę dużych kwiatostanach.

Hortensja pnąca

Drugim rodzajem ciekawym hortensji jest hortensja pnąca. Rośnie w formie pnącza i można ją wykorzystać do pokrywania nieatrakcyjnych murów w cieniu. Jeśli hortensja pnąca nie ma podpór to płoży się po ziemi. Z tego względu może być używana do okrywania skarp, zwłaszcza tych ocienionych.

Hortensja ogrodowa

Ładnie też prezentuje się ogrodowa hortensja. Rośnie jako niezbyt wysoki krzew, niektóre odmiany mają poniżej metra wysokości. Jej ozdobą są licznie rosnące, duże kuliste kwiatostany. Zabarwione zazwyczaj na niebiesko albo na różowo, jest też dostępna odmiana w kolorze ciemnoczerwonym, a nawet dwukolorowa.

Gdzie sadzić hortensje

Sadzonka hortensji posadzona w odpowiednim miejscu

Piękne hortensje to ozdoba ogrodu. Ich kwiaty rozjaśniają ciemne zakątki naszych posesji. Dlatego też warto wiedzieć jak je sadzić i pielęgnować aby mogły obficie kwitnąć co roku.

Z czym łączyć hortensje w ogrodzie

Hortensje są tak ładne, że wyglądają dobrze w swoim towarzystwie, aczkolwiek niektóre rośliny kwitną wiosną i latem ich wygląd nie wzbudza już zachwytu. Dlatego warto posadzić w ich sąsiedztwie hortensje aby zakątek ogrodu był też ozdobny i przez lato. Dobrze je komponować z:

  • Iglakami – hortensje będą miały ładne tło;
  • magnolie – kwitną zazwyczaj wiosną, a dodatek hortensji sprawi, że ogród w tym miejscu będzie kwitnący aż do końca lata;
  • azalie i różaneczniki – również dobrze się wymieniają kwitnąc przed hortensjami;
  • zimozielone krzewy – bardzo dużo zyskają one latem jeśli posadzimy w ich pobliżu hortensje;
  • trawy wysokie – stanowią idealne tło dla hortensji;
  • piwonia – kwitnie przed hortensją;
  • wysokie drzewa – rosnące z dala od siebie są idealnym towarzystwem dla hortensji które pod ich koronami rosną sobie całkiem dobrze;

Hortensje to pięknie kwitnące krzewy. Jest ozdobą ogrodu jako soliter, ale z powodzeniem może być łączona z innymi roślinami ozdobnymi. Wtedy stanowi akcent w ogrodzie i nadaje mu pewnej dynamiki. Najważniejsze w uprawie hortensji jest wybranie dla niej i przygotowanie odpowiedniego stanowiska

Źródła:

  1. Kosiński, K. Borycka, Aklimatyzacja azjatyckich gatunków drzewiastych z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae DUMORT.) w Polsce, Nauka Przyroda Technologie T9 Zeszyt 1 2015

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.