Praca

Biżuteria z hematytu

Redakcja

Redakcja

Hematyt to półszlachetny kamień, oznaczający z języka greckiego haema, czyli krew. Nazwę swą zawdzięcza czerwonej barwie, która jest najbardziej widoczna po sproszkowaniu tego minerału. Hematyt to bardzo popularny kamień jubilerski. Wykonywane są z niego między innymi rzeźby i biżuteria. Hematyt po dokładnym wypolerowaniu pięknie błyszczy i cudownie się prezentuje.

Właściwości hematytu

Dawniej wierzono, że hematyt ma niezwykłą moc i pozytywnie wpływa na wiele aspektów życia. W starożytnym Babilonie, hematyt przynosił siłę wojownikom. Był także symbolem siły i wierności wyznawanym na co dzień zasadom.

Sproszkowany hematyt przyjmował intensywnie czerwoną barwę. W tej formie traktowano go jako symbol odrodzenia i życia. Starożytni ludzie stosowali czerwony barwnik hematytu do ozdabiania ciała przed różnymi wydarzeniami, rytuałami i bitwami. Sproszkowanym hematytem posypywano także nagrobki, wierząc, że czynność ta pomoże wzmocnić więzi między życiem tu na ziemi, a śmiercią.

Współcześnie ten cudowny kamień najbardziej docenia branża jubilerska.

Kolorystyka

Hematyt, w niesproszkowanej postaci, przyjmuje różnorodna barwę – od czarnej, przez szarosrebrną, stalową, czerwono-brązową, po samą czerwień. Jest on sporo twardszy od czystego żelaza, ale jednocześnie zdecydowanie bardziej od niego kruchy. Szary hematyt spotkać można w miejscach, w których znajduje się woda lub mineralne gorące źródła. Przykładam miejsca, w którym znajdziemy taką barwę hematytu jest Park Narodowy Yellowstone w Ameryce Północnej. Oczywiście hematyt może występować w miejscach pozbawionych wody, najczęściej tych powstałych w wyniku aktywności wulkanicznej.

Hematyt w litoterapii

Wielu twierdzi, że hematyt ma moc uzdrawiającą. Bardzo często stosowany jest w metodzie leczenia kamieniami, czyli litoterapii. Pozytywnie oddziałuje na cały krwiobieg – poprawiając wchłanialność żelaza, a w przypadku kobiet, także regulując cykl menstruacyjny. Co więcej, jest on pomocny tym, którzy mają problemy z bezsennością i reumatyzmem.

W astrologii hematyt przypisany jest osobom spod znaku:

  • Wodnika,
  • Wagi,
  • Skorpiona,
  • Barana.

Występowanie hematytu

skała
Źródło: pexels.com

Hematyt rozpowszechniony jest w skałach, w których tworzy spore nagromadzenia, a niekiedy barwi je na czerwono lub różowo. Występuje jako swego rodzaju spoiwo łączące skały okruchowe i osadowe. Do najpopularniejszych miejsc jego występowania zaliczamy:

  • Stany zjednoczone – a dokładniej okolice Kanady i Tennessee,
  • Meksyk,
  • Wenezuelę,
  • Ukrainę,
  • Brazylię,
  • Australię,
  • Niemcy,
  • Szwecję,
  • Francję,
  • Japonię.

I w Polsce można znaleźć złoża hematytu. Występuję on w województwie świętokrzyskim na terenie Rezerwatu Archeologicznego Rydno, na Kujawach, a także w Karkonoszach i Tatrach.

Koraliki z hematytu

Ten cudowny minerał, wykorzystywany jest w jubilerstwie. Biżuteria z hematytu jest niezwykle stylowa, piękna i bardzo elegancka. Mnóstwo wspaniałych koralików do własnego wyrobu biżuterii z hematytu znaleźć można na https://www.dekorynka.pl/hematyt.html. Każdy może sięgnąć po klasyczne koraliki z hematytu i stworzyć biżuterię na miarę najwyższej klasy salonu jubilerskiego. Wystarczy odrobina chęci i dobrej jakości materiał do pracy. Koraliki z hematytu występują w wielu rozmiarach i formach. Biżuteria wykonana z hematytu jest niezwykle efektowna.

Pielęgnacja hematytu

Odradza się zamaczanie w wodzie biżuterii z hematytu. Woda działa na ten minerał bardzo niekorzystnie, a kontakt z nią może doprowadzić do niepożądanych reakcji, które uszkodzą kamień. Wchodząc pod prysznic, do basenu, bądź jakiegokolwiek innego miejsca, w którym będziemy mieć kontakt z wodą, zaleca się zdjęcie biżuterii wykonanej z hematytu.

Podczas pielęgnacji, hematyt przecieramy delikatnie zwilżona ściereczką, a później osuszamy go tak, aby nie pozostały na nim żadne ślady wilgoci i wody.

Biżuteria z hematytu była niezwykle popularna w Anglii w epoce wiktoriańskiej. Niezwykle często wykorzystywano ją w kreacjach żałobnych. Hematyt bardzo często stosowany jest także w sztuce, na przykład podczas tworzenia klejnotów grawerowanych metoda wklęsłodruku.

Warto także wspomnieć, że naukowcy odkryli hematyt, jako jeden ze składników planety Mars. To właśnie on sprawia, że Mars jest czerwony, a przez to potocznie nazywany „Czerwona planetą”.

Źródło:

  • G. G. Gormaz , J. J. Casanovas – Atlas mineralogii Wiedza i życie, 1992.

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.