Dom, Porady

Akwarium – jak założyć w salonie

Redakcja

Redakcja

Wydawać by się mogło, że akwarium w salonie to jedynie element dla hobbystów, którzy w hodowli rybek widzą swoje powołanie. Jednak umyka nam jeden z najważniejszych aspektów takiego elementu, wygląd. Pięknie utrzymane akwarium z rybkami jest bardzo dekoracyjnym elementem wystroju wnętrza, który zwłaszcza w willach czy ekskluzywnych apartamentach będzie niewątpliwie ciekawym urozmaiceniem.

Wybieramy miejsce dla akwarium

Zanim zakupimy pierwsze okazy ichtiofauny powinniśmy znaleźć dla naszego kawałka natury odpowiednie miejsce, najlepiej jeśli będzie przynajmniej z jednego boku zabudowane, ale nie jest to koniecznością. W domowym salonie zazwyczaj mamy odpowiednią przestrzeń aranżacyjną. Może przepięknie wyglądać, nadając wnętrzu odrobinę luksusu. Akwarium jest również zbawienne w mocno ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche, bo zdecydowanie podnosi wilgotność, dzięki czemu lepiej się oddycha i w ogóle przebywa w takim miejscu. Wilgotność jest równie dobra dla roślin zielonych: przy akwarium będą rosły jak szalone! Nie polecane są stanowiska blisko okna oraz źródła ciepła, bo powoduje to duży rozrost glonów.

Kształt zbiornika musi być dopasowany do wnętrza

Jeśli chodzi o kształt akwarium musimy zrezygnować z kuli, po prostu ryby w okrągłym zbiorniku tracą orientację i dla ich zdrowego samopoczucia lepsza jest przestrzeń na planie wielokąta. Oczywiście nie musi to być prostokąt, równie dobrze możemy spróbować zrobić rąb czy trapez. Wszystko zależy od naszych osobistych upodobań, ponieważ powinniśmy całość dopasować do całkowitego stylu naszego wnętrza: jeśli nasze meble są nowoczesne i geometryczne, akwarium również powinno wyróżniać się na ich tle. W awangardowym wnętrzu akwarium może posłużyć jako ultranowoczesny, szklany stolik kawowy.

Nietypowe kształty zbiorników

Zazwyczaj możemy zamówić akwaria różnej wielkości. Drugim sposobem jest wykorzystanie już gotowej wnęki w ścianie w salonie – dlatego przy etapie budowy powinniśmy pomyśleć o miejscu na przyszłe akwarium. W już wykończonym salonie olbrzymim problemem będzie wywiercanie miejsca – nie można powiedzieć, że nie da się tego zrobić, ale z pewnością będzie to kłopotliwe. Ściana, w której należy zrobić przegrodę, powinna być specjalnie zabezpieczona; nie chcemy przecież, aby wilgoć weszła nam w mur, bo prędzej czy później pojawi się pleśń i grzyb. Nietypowych rozmiarów, czy kształtów taflę szklaną zamówimy bez problemu w hurtowni szkła. Ważne jest aby dobrać do niej odpowiednią grubość, która wytrzyma napór wody.

Wybór odpowiedniego biotopu

Najfajniejsza część całości czyli wybieranie do naszego akwarium zwierzątek. Nie powinien to być przypadkowy wybór, najlepsze efekty oraz najmniej pracy będzie przy takich gatunkach, które żyją obok siebie w naturze. Przygotuj się na to, że spędzisz długie godziny w sklepach zoologicznych, oglądając śliczne, małe rybki, które zechcesz u siebie zobaczyć.

Rybek nie należy wybierać przypadkowo – nie każdy gatunek będzie czuł się ze sobą dobrze. Warto też zastanowić się nad wyborem: czy założymy akwarium z rybkami morskimi, czy słodkowodnymi? Wybór pierwszego wiąże się ze zwiększonymi kosztami utrzymania, choć trzeba przyznać, że akwaria morskie należą do najpiękniejszych na świecie.

Wyposażenie akwarium

Dopiero po wybraniu odpowiednich gatunków dobieramy takie dodatki jak podłoże, rośliny, kamienie czy kawałki rafy. Filtry oraz mechanizmy wspomagające utrzymanie czystości wody dobieramy w zależności od pojemności naszego akwarium. Jest to też uzależnione od ilości i gatunków organizmów jakie zamierzamy w nim umieścić.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z akwariami powinieneś wiedzieć, że do akwarium nie można wpuszczać nieograniczonej liczby ryb. Każda rybka jest żywym stworzeniem i potrzebuje swojej przestrzeni, by swobodnie pływać i żyć.

Krok po kroku

Na sam początek po złożeniu akwarium musimy sprawdzić czy nie przecieka. W tym celu napełniamy go stopniowo wodą i obserwujemy czy woda nie przesącza się na zewnątrz. Jeśli wszystko jest w porządku to możemy zaczynać:

  • myjemy akwarium porządnie wodą i gąbką;

  • układamy podłoże wcześniej wyparzone we wrzątku;

  • wlewamy wodę etapami;

  • wsadzamy rośliny;

  • instalujemy urządzenia (grzałka, filtr, termometr);

  • uzupełniamy poziom wody.

Po ułożeniu dna i napełnieniu akwarium możemy wsadzać rośliny, natomiast rybki możemy wpuszczać dopiero po około tygodniu. Musimy też to robić powoli, aby nie doznały szoku termicznego. Rybki przywiezione ze sklepu są w woreczku, który należy włożyć do wody i poczekać, aby przyzwyczaiły się do temperatury w akwarium. Należy poczekać minimum godzinę, a następnie powoli wlać je do wody.

I już można cieszyć cię swoim nowym akwarium!

1 Comments

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.